Po montáži a vybudování celého IFVZ se provede zkušební provoz a zkouška těsnosti. Před zahájením zkušebního provozu se zkontroluje správnost a kvalita pískového předfiltru a namontovaného zařízení (správnost osazení součástí, stabilita, pevnost spojů, upevnění dílů, správnost dotyku třecího převodu, čistota a volnost pohybu měřiče množství dodávaného vzduchu.).
- potřebný počet otáček na šlapkách jízdního kola k dosažení jmenovitého výkonu zařízení;
Dostatečná těsnost IFVZ je hlavním předpokladem k tomu, aby plnilo daný účel. Těsnost se zjišťuje při provozu zařízení a to u:
Při pohonu ventilátoru vzniká uvnitř jednotlivých dílů IFVZ vzhledem k okolnímu prostředí vlivem odporu pískového předfiltru mírný podtlak. Při kontrole těsnosti se zjišťuje přisávání vzduchu poslechem, hmatem, plamenem svíčky, kouřem z cigarety, mydlinkovou vodou apod.
Po zkušebním provozu a zkoušce těsnosti se odstraní všechny zjištěné závady a nakonzervují se části které nebyly opatřeny povrchovou ochranou (plechy, šrouby, objímky ventiátoru atd.).
U většiny úkrytů, hlavně u polních úkrytů, je nutné předpokládat vysokou vlhkost prostředí. Ta bude mít nepříznivý vliv na stálost kvality jednotlivých dílů IFVZ. K zajištění stálé a spolehlivé provozuschopnosti jsou nutné pravidelné prohlídk a údržba jak celého zařízení tak jednotlivých dílů. Termíny prohlídek stanoví podle potřeby velitel úkrytu.
- odpor pískového předfiltru.
Veškeré tyto informace se musí zapsat do knihy údržby IFVZ (postačí školní sešit). Zjištěné závady je nutné odstranit.
Při bojovém používání úkrytu se zabudovaným IFVZ bude velitel úkrytu dávat osobám pověřeným obsluhou zařízení pokyny podle venkovní situace akvality, popřípadě čistoty vzduchu uvnitř úkrytu. Dodáváme-li pomocí IFVZ do úkrytu venkovní atmosférický vzduch, hovoříme o provozu "filtroventilace". Není-li do úkrytu venkovní vzduch dodáván, hovoříme o provozu "izolace".
Provoz "filtroventilace" se bude používat při obsazení úkrytu vždy, pokud ho nebude nutné z důležitých důvodů přerušit.
- při vysoké prašnosti venkovního vzduchu (vzniklé např. destrukcí budov);
- vypukne-li v blízkosti pískového předfiltru požár a je nebezpečí, že nasávaný venkovní vzduch bude obsahovat kysličník uhelnatý;
Elementy pro odvod vzduchu musí být při provozu "izolace" uzavřeny. Maximální délka provozu "izolace" závisí na velikosti obestavěného prostoru úkrytu a na počtu ukrývaných osob. Vypočítá ji velitel úkrytu při zahájení bojového provozu.
O bojovém provozu je vhodné vést písemný záznam (provozní kniha IFVZ). V ní je třeba uvádět veškeré okolnosti souviející s rovozem IFVZ. Důležitý je clkový počet provozních hodin, a to pro posouzení opotřebení součástí pro dopravu vzduchu, určení stupně zanešení nebo zamoření filtračních částí atd.
Při bojovém provozu je třeba zachovat klid a omezit pohyb všech ukrývaných osob na nejnutnější míru.
Ukončení bojového provozu a odchod ukrývaných osob se provede na rozkaz a podle pokynů velitele úkrytu.po opuštění úkrytu se úkryt důkladně vyvětrá pomocí IFVZ a zkontroluje se připravenost tohoto zařízení pro další bojové použití.
Před tlakovou vlnou, světelným zářením, pronikavou radiací a radioaktivním zamořením mohou zabezpečit dobrou ochranu i jednoduché jámy a úkryty zákopového typu. Tak např. stěny jednoduchého okopu chrání před přímým účinkem světelného záření a vrstva zeminy značně zeslabuje dávku pronikavé radiace. Osoby v takovém jednoduchém okopu jsou chráněny i před přímým účinkem tlakové vlny. V otevřeném terénu by musel být jednotlivec až dvakrát dále od místa výbuchu (epicentra), aby byl stejně bezpečně ochráněn jako v jednoduchém okopu.
Pochopitelně podstatně dokonalejší ochranu poskytují polní úkryty. Tuto skutečnost potvrdily i atomové údery na japonská města Hirošima a Nagasaki, kde obyvatelstvo ukryté v polních úkrytech několik set metrů od epicentra zůstalo naživu, zatímco v podstatně větších vzdálenostech od místa výbuchu u volně pohybujícího se obyvatelstva docházelo ke ztrátám.
Polní úkryty poskytují ukrývaným osobám ochranu proti účinkům tlakové vlny, pronikavé radiaci a tepenému záření jaderných zbraní. Je-li vybaven improvizovaným filtroventilačním zařízením, chrání ukrývané i před zamořením radioaktivním spadem, bojovými chemickými látkami a bojovými biologickými látkami. Současně poskytuje ochranu před střepinami konvenčních zbraní a před účinky zápalných nebo jiných pum malé hmotnosti při přímém zásahu. Ochrana kterou polní úkryt poskytuje, závisí na použitém materiálu a na kvalitě provedených prací.
Polní úkryty musí splňovat tyto požadavky:
- odolnost proti přetlaku v čele tlakové vlny 0,05 MPa
- dostatečná ochrana proti pronikavé radiaci
- odolnost proti částem letících trosek, střepinám trhavých pum a proniknutízápalných a jiných pum do hmotnosti 3 kg při přímém zásahu úkrytu
- konstrukce vybudována z místního materiálu
- veškeré dřevěné části musí být zbaveny kůry a pokud možno naimpregnovány
- dobré dispoziční řešení
- vchod umožňující snadné a rychlé obsazování úkrytu
- jednoduché ale účinné odvodnění
Polní úkryty a jejich členění
Polní úkryty rozlišujeme podle jejich konstrukce, zapuštění stavby do terénu a podle počtu ukrývaných osob.
Podle konstrukce výstavby rozeznáme v podstatě typy polních úkrytů:
- z hatí v kombinaci se dřevem různých profilů;
- celohaťové;
- z pytlů naplněných pískem nebo písčitou zeminou;
- z prostého betonu;
- ze železobetonových trub;
- z cihelných bloků a železobetonových prefabrikátů;
- z železobetonových prefabrikátů a dřeva;
- ze železničních pražců v kombinaci s kulatinou různých profilů;
- z fošen, hranolů, kulatiny a prken;
- z kolejnic (nebo z různých ocelových nosičů) a dřeva;
- z prostého betonu a cihel;
- z prken nebo z tyčových plotů;
Tato řada typů polních úkrytů dává velké množství pro využití v podstatě všech materiálů z místních zdrojů. Zároveň umožňuje i kombiinaci různých materiálů při výstavbě úkrytů
Podle zapuštění polního úkrytu do terénu rozeznáváme polní úkryty, které jsou celé pod terénem a polní úkryty polozapuštěné.
Polní úkryty polozapuštěné vyžadují kvalitnější konstrukci stavby i větší množství zeminy na násyp. Budou se stavět v těch místech, kde pod povrchem terénu je v malé hloubce skála nebo tvrdá zemina, dále v terénu s vysokou hladinou spodní vody (v blízkosti vodních toků, rybníkůů, bažin apod.). Hladina trvalé spodní vody nesmí být zaměňována za hladinu povrchové vody, která v období dešťů nateče do různých terénních prohubní, kde setrvá i po několik týdnů. V různých takto vzniklých malých rybníků bývá jílovitá zemina, která těžko propouští vodu. Laici mnohdy zaměňují hladinu povrchové vody za hladinu spodní vody, a tím vyřazují značná území jako nevhodná pro budování polních úkrytů. Hladina spodní vody může být minimálně 20cm pod povrchem dna polního úkrytu, přičemž musí být provedena opatření pro zpevnění dna (podlahy) úkrytu.
Do kategorie polních úkrytů jsou zahrnovány úkryty zákopové a jednoduché štolové úkryty, které se budují svépomocí obyvatelstva. U těchto štolových staveb je nutno vzít v úvahu velkou obtížnost prací, potřebu odborných znalostí a značnou spotřebu výdřevy. Výstavba se proto doporučuje jen v ojedinělých případech, ve vhodném terénu a pod odborným vedením. Je vhodné využít pro stavbu, jeskyně nebo opuštěné štoly, které se upraví. Takto zvolené prostory pro budování jednoduchých štolových úkrytů zrychlí celý postup výstavby. V místech, kde jsou opuštěné štoly, budou v mnoha případech i horníci, kteří mají dostatek praktických zkušeností k přizpůsobení těchto prostorů k úkrytovým účelům.
Nejvýhodnější velikost polních úkrytů je pro 50 osob. Úkryty budované pro tento počet obyvatel umožňují ve většině případů dvouřadé obsazování (tj. lavice jsou po obou podélných stranách úkrytu). Dvouřadé obsazení úkrytu zkracuje délku stavby, vyžaduje menší množství výkopových prací a menší spotřebu stavebního materiálu.
Rozhodující pro volbu úkrytu s jednořadým nebo dvouřadým obsazováním je vždy materiál, který je k dispozici pro výstavbu. Polní úkryt, ve kterém jsou lavice po obou stranách, je asi o 1/3 širší než úkryt jednořadý. Bude tedy mít větší šíři stropu, a protože stropní překlady jsou ve většině případů kladeny na šíř, budeme potřebovat delší stropní prvky.
Musíme si ještě zmínit úkryty, které budou budovány pro menší počet než 25 osob. V mnoha případech (především v obcích a osadách) budou tyto malé úkryty jediným možným způsobem kolektivní ochrany obyvatelstva. Avšak neměly by být menší než pro 10 osob. Ve městech by pak tyto malé stavby polních úkrytů měly být povolovány pouze ve výjimečných případech.
Obecné pokyny probudování polních úkrytů
Jednoduchá konstrukce polních úkrytů umožňuje obyvatelstvu jejich rychlé vybudování. Jedním z nepodstatných nedostatků polních úkrytů je omezená doba jejich životnosti, jako je tomu u všech zemních staveb ze dřeva. Je však nutno poukázat na skutečnost, že poměrně jednoduché způsoby izolace a impregnace dřeva prodlužují životnost těchto zemních staveb na několik let. Konstrukce polních úkrytů, pokud jsou prováděny ze dřeva, umožňují však poměrně snadné opravy.
To ovšem neznamená, že by polní úkryty měly být budovány pouze ze dřeva. Možností řešit konstrukce těchto staveb i z jiných materiálů je celá řada. Ve většině případů tyto jiné stavební prvky výrazně prodlužují životnost stavby a ochranné vlastnosti polních úkrytů.
Úkryty polního typu se mají budovat ve městech, v obcích, osadách, v průmyslových podnicích, v blízkosti nádraží apod. Většinou se budou budovat v těch částech měst a obcí, kde převládá nízká zástavba nebo kde není ve stávající zástavbě dostatek vhodných prostor pro vybudování úkrytů jednoduchého typu. V těchto místech budou polní úkryty budovány v parcích, na volných prostranstvích, náměstích, dvorech, návsích, v zahradách apod. Aby úkryty nebyly zavaleny troskami při eventuálním zřícení budovy, má být dodržena minimální vzdálenost polního úkrytu která je stanovena vzorcem pro (
výpočet nezvalitelného prostoru).
Dodržení této zásady je především platné při budování polních úkrytů ve městech a v průmyslových objektech. Polní úkryty se nesmějí budovat v blízkosti skladů s výbušnými nebo zápalnými látkami. Nejmenší vzdálenost od skladů a provozoven pracujících s lehce zápalnými látkami je 50m. Nejmenší vzdálenost od skladů a provozoven, ve kterých se pracuje s výbušninami, je 100m. Vzdálenost polních úkrytů od hlavních vodovodních a plynovodních řádů je nejméně 10 metrů. Při situování polních úkrytů v terénu je třeba dodržet zásadu, aby doběhová vzdálenost nepřekročila 200 metrů.
Různá řešení polních úkrytů po technické stránce a organizace práce při jejich výstavbě
Zásady dispozičního řešení polních úkrytů
Dispozičním řešením polního úkytu rozumíme především půdorysné členění úkrytového prostoru. Bude se vždy skládat z prostoru pro ukrývané a vstupní části (vchodu). U polních úkrytů s kapacitou větší než 25 osob se doporučuje zřídit jednoduchý suchý záchod (nádoba která se po naplnění fekáliemi vynáší). Záchod se doporučuje zřídit v blízkosti vchodu a oddělit jej od úkrytového prostoru jednoduchou příčkou. Záchod může být umístěn i mimo prostor pro ukrývané, tj. v prostoru vstupní části; musí být pak přístupný z malé předsíňky, ze které bude rovněž přístup do úkrytového prostoru. Nad předsíní i záchodovým prostorem musí být stropní konstrukce stejné odolnosti jako stropní konstrukce nad úkrytovým prostorem. V záchodu musí být nádoba s chlorovým vápnem, pískem nebo popelem k zasypání fekálií.
Rozměry prostoru pro ukrývané se určujípočtem ukrývaných osob a dle toho, za je úkryt pro jednořadé nebo dvouřadé obsazovaní. Pro jednu osobu je třeba počítat s maximálními rozměry sedadla 40x45 cm, přičemž 40 cm je hloubka sedadla a 45 cm je šířka sedadla. Délka úkrytového prostoru pro 25 ukrývaných při jednoduchém obsazení je asi 12-13 metrů, při dvouřadém obsazení asi 7-7,5 metrů. Délky úkrytového prostoru pro 50 osob jsou dvojnásobné.
Zalomení úkrytového prostoru do pravého úhlu se v úkrytech určených pro méně než 50 osob neprovádí vzhledem k obtížné konstrukci stropu. Pokud budou budovány úkryty pro více než 50 osob, musí být dobře zvážena nutnost tohoto zalomení. V důležitých městech a objektech je toto zalomení nutné - úkrytový prostor je pak členěn do dvou oddělených částí. Mezi oběma prostory se pak doporučuje zřídit místnost pro umístění improvizovaného filtroventilačního zařízení, popřípadě i záchodové prostory. Provedení stropní konstrukce v zalomení těchto větších úkrytů však vyžaduje spolupráci s odborníkem.
Světlá šířka úkrytového prostoru se určuje ve výši 1 m nad podlahou (dnem) úkrytu. Pro jednořadé obsazení se volí světlá šířka 90-120 cm, pro dvouřadé obsazení se tato šířka pohybuje od 130 do 150 cm. Světlá výška úkrytu je asi 180-210 cm. Světlou výšku měříme od podlahy po spodní líc stropní konstrukce.
Ve většině případů nebudou stěny úkrytu kolmé ke stropu, ale profil výkopu bude tvořit lichoběžníkový obrazec, jehož spodní základna (podlaha úkrytu) bude užší než hořejší základna. Sklon stěn výkopu bude především určovat druh zeminy, ve které je výkop prováděn.
Výkopové práce
Výkopové práce budou v podstatě shodné při budování všech typů polních úkrytů. U většiny polních úkrytů půjde o běžné výkopové práce ve volném terénu, jako jsou provádny při výkopech kanalizace, odvodňovacích kanálů a rýh, při stavbě základů pro obytné domy apod.
Podle velikosti úkrytu, to je podle předem zpracované výkresové dokumentace a situačního plánu, se vytyčí a vykolíkuje půdorys polního úkrytu. Výkop pro polní úkryt se bude nejčastěji provádět ručně, pouze v ojedinělých případech bude použit bagr či jiný mechanizační prostředek.
Před vlastním prováděním výkopových prací je nutno sejmout drny, které se později (při provádění dokončovacích prací) použijí na pokrytí násypu. Drny se sejmou na větší ploše než je půdors úkrytu, a to asi o 1,5 m dále na každou stranu od okraje výkopu. Tyto drny se srovnají d hranic rozměrů 1x1 m vzdálených asi 5 m od okraje výkopové jámy, aby nepřekážely při prováděných prcích. hranice z drnů musí být zláště v letních měsících prolévána (kropena) vodou, aby tráva neuschla. Stěny výkopu mají být pokud možno svislé. Tuto práci si usnadníme tím, že budeme stěny ihned obládat.Při organizování výkopových prací je výhodné použít proudové metody, tj. vytvořit pracovní skupiny nejlépe po čtyřech až šesti pracovnících, přičemž každá skupina pak provádí stejnou práci, např:
- první pracovní skupina snímá drny a odstraňuje humus;
- druhá pracovní skupina provádí výkop prvního pracovního záběru;
- třetí pracovní skupina provádí výkop druhého pracovního záběru atd.
Ve větších hloubkách bude výška prcovního záběru vždy menší pro horší rozpojitelnost zeminy i pro namáhavější výhoz zeminy. V průměrně rozpojitelné zemině je možno požadovanou výšku výkopu polního úkrytu zvládnout pěti pracovními skupinami. Tento způsob proudově prováděných výkopových prací je výhodný především při budování úkrytů o kapacitě 50 a více osob nebo u většího množství menších úkrytů, které nejsou od sebe příliš vzdáleny. Uvedená pracovní metoda umožňuje dobrou organizaci a rychlý postup prací.
U menších výkopových prací je pak výhodné zmenšit počet pracovníků jedné skupiny. výkop může zřizovat i jedna skupina a pracovní záběry provádět terasoviě v podobě schodů. Přibližné rozměry výkopu jsou patrny z obrázků výše, tyto optimální rozměry polního úkrytu určují i množství zeminy, kterou bude nutno vykopat. U úkrytů plně zapuštěných do terénu pro 25 osob s jednořadým obsazením se bude kubatura zeminy pohybovat okolo 38 m3, u stejného úkrytu při dvouřadém obsazení okolo 27 m3.
Tabulka výkonostní normy na jednoho pracovníka
Druh práce | Počet hodin | Požadovaný výkon |
Nařezání drnu, naložení do koleček a srovnání do figur | 1 | 3 m2 |
Výkop v zemině sypké | 8 | 1,6-2,5 m3 |
Výkop v zemině středně kopné | 8 | 1,2-1,6 m3 |
Výkop v zemině těžce kopné | 8 | 0,7-1,2 m3 |
Výkop odvodňovacího kanálu pro odvodnění násypu | 3 | 8 bm (běžných metrů) |
Urovnání dna výkopu | 1 | 20 bm |
Provedení násypu | 8 | 3-3,5 m3 |
Dusání násypu | 1 | 4-5 m2 |
Konstrukce stěn
Stěny výkopu ohraničující nejen budoucí úkrytový prostor, ale zároveň tvoří obvodový nosný prvek, na kterém spočívá vlastní váha stropní konstrukce a váha násypu. Tento obvodový nosný prvek musí unést značné zatížení. Na to se při navrhování a stavbě polních úkrytů zapomíná a je tendence podceňovat konstrukce stěn, popřípadě stěny úkrytového prostoru neobkládat.
Není možné tady popsat všechny konstrukce polních úkrytů a jejich výstavbu. Budeme se proto zabývat jen výstavbou nejběžnějších typů polních úkrytů.
Stavebním materiálem je proutí na výrobu hatí, vazací drát ⌀ 2-2,5 mm a minimální množství kulatiny a řeziva.
Příčné rozměry výkopu je nutno dodržet. S ohledem na použitý stavební materiál a na profil výkopu bude možno tento typ úkrytu používat pouze v soudržných zeminách.
Způsob výroby hatí je znázorněn na obrázku. Nejprve se vytyčí a vykolíkuje šbloa na vázání hatí. Jednotlivé rozměry jsou patrny z obrázku. K výrobě hatí se používají tenké větve a pruty tak, aby se silnější a slabší střídaly a pevnost haťového svazku byla přibližně v celé délce stejná. Hatě jsou svazovány ve vzdálenosti 10-15 cm vázacím drátem. Aby se svazky lépe svázaly, je nutné vždy před zavázáním drátem větve stáhnout konopným lanem. Průměrný profil haťového svazku je 13-15 cm. Pro výrobu hatí se nejlépe hodí březové, vrbové, jívové, olšové a lískové proutí bez drobných a suchých větviček. Pro snadnější osazování se vždy 3-4 svazy hatí k sobě sváží a svázané se osazují do výkopu. Podkovovitý tvar příčného profilu se musí bezpodmínečně dodržet. Násep je nutno provádět až do výše hotové klenby současně z obou stran, aby se dosáhlo rovnoměrného zatížení klenby.
Vstup je navržen šachtou se žebříkem. K obložení vstupu se použije vchodových hatí (bez dna); dveřní rám je osazen mezi svazky hatí. Polní úkryt z hatí je určen pro jednořadé obsazení a kapacita úkrytu je 10-12 osob. Budování tohoto úkrytu je velmi výhodné na venkově, kde je dostatek uvedeného stavebního materiálu.
Polní úkryt z železobetonových trub
Pro budování tohoto úkrytu se použijí železobetonové trouby ⌀ 180-200 cm. Při stavbě úkrytů pro malý počet ukrývaných je možné použít i menší profil, nejméně však 150 cm. Tyto trouby se osazují do výkopu buď pomocí rampy (Po této rampě se jednotlivé trouby spouštějí a osazují do výkopu lany.) nebo autojeřábu a spojují se do potřebné délky podle požadovaného počtu ukrývaných. Při osazování se nesmí trouby poškodit. Musí být osazovány do měkkého lože, tj. do písku nebo nakypřené zeminy, do které se trouba vlastní vahou zatlačí. Dveřní rám se osazuje mezi dvě trouby. Při použití dvou trub průměru 180-200 cm a dvouřadém obsazování dosáhneme kapacity 25 ukrývaných. Čelo trouby úkrytového prostoru zaslepujeme např. hranoly o minimálních rozměrech 10x10 cm, kulatinou ⌀ 10 cm apod. Vstup do úkrytu je navržen pomocí rampy.
Polní úkryt z železobetonových prefabrikátů a dřeva
Pro výstavbu tohoto polního úkrytu jsou vhodné různé železobetonové prefabrikáty používané při výstavbě obytných i průmyslových budov a dřevo různých profilů. Je výhodné použít pro osazování pouze takové prefabrikáty, jejichž hmotnost nevyžaduje použití stavební mechanizace.
Po vyhloubení výkopu se nejprve osadí (zatlučou) dřevěné stojky. Tyto stojky se vhorní části řádně rozepřou příčnými vzpěrami a improvizovaně se podélně vyztuží (zavětrují) prknem, které se na stojky přibije. Za tyto stojky se osadí tenčí stěnové prefabrikáty. Volný prostor mezi prefabrikáty a stěnou výkopu se postupně zasypává zeminou, kterou je nutno mírně dusat. Po osazení stěnových prefabrikátů se zatlučou další stojky které zhustí stávající síť stojek. Rovněž tyto nové stojky se pořádně rozepřou, a tím přitlačí na stěnové prefabrikáty. Improvizované zavětrování z prken se nahradí trvalým. Osazování stropních prefabrikátů se provádí ze silnějších a lépe armovaných stavebních prvků. Vchod do polního úkrytu je navržen rampou.
Polní úkryt polozapuštěný z hranolů (kulatiny) a prken
Hlavním stavebním materiálem jsou hranoly různých profilů nebo kulatina ⌀ 12-15 cm a prkna 3-4 cm silná, popřípadě tyčovina ⌀ 4 cm.
Tento typ polního úkrytu se buduje jako polozapuštěný (zapuštění musí dosahovat minimálně 150 cm), je vhodný v místech, kde je vysoká hladiny spodní vody popřípadě v těžce kopných zeminách. Nevýhodou tohoto typu je, že se musí navršit větší množství zeminy na násyp.
Po dokončení výkopových prací se nejprve ve stanovených osových vzdálenostech osadí předem zhotovené rámy z hranolů či z kulatiny. Tyto rámy se v rozích podélně vyztuží hranoly 10x10 cm nebo kulatinou ⌀ 12 cm. Vyztužení se musí přibít (přiskobovat ke každému rámu). Za tyto rámy se zasunuje obložení z prken 3 cm silných, popřípadě se na obložení použije jiný materiál (tyčovina, půlkuláče apod.). Volný prostor mezi obložením a stěnou výkopu se postupně zasypává zeminou, která se mírně zdusá. Obložení nad terénem musí být pevně přibito k jednotlivým rámům. Stejným způsobem se připevní prkna na stropní konstrukci, která jsou v tomto případě kladena na délku úkrytu, jelikož osová vzdálenost rámů je vždy menší než příčné rozpětí úkrytu. Stropní prkna mají být silnější než prkna na obložení stěn. Vstup je navržen schodištěm.
Polní úkryty z jiných materiálů
Polní úkryt z kulatiny různých profilů
Základním materiálem je kulatina a tyčovina různých profilů, z nichž je sestaven strop, stěny i podlaha úkrytu. Tento typ úkrytu bude velmi častý, protože stavební materiál bude nejspíš k dispozici. Ve spojení s různými prefabrikáty, ocelovými nosníky (I profily, kolejnice apod.) je možno docílit i žádoucí úspory dřeva.
Polní úkryt z hatí v kombinaci se dřevem různých profilů
Hatě se v tomto případě použijí jen na stropní konstrukci (v podstatě klenbu); stěny výkopu a dno se zajistí jiným vhodným způsobem např. dřevem různých profilů.
Polní úkryt z kolejnic (I, U či C nosníků) a ze dřeva různých profilů
Hlavním stavebním materiálem jsou kolejnice či nosníky, dlouhé nejméně 8 m, a dřevo různých profilů.
Polní úkryt ze železničních pražců v kombinaci s dřevem různých profilů
Hlavní stavební materiál jsou železniční pražce vyřazené pro stavební účely a dřevo různých profilů.
Polní úkryt z pytlů naplněných pískem nebo písčitou zeminou
Hlavním materiálem je silonové tkanivo nebo silnější celtovina. Z pytlů o celkové délce 220-230 cm se vytváří stropní konstrukce ve formě klenby. Výkopové stěny mohou být zajištěny rozmanitým způsobem.
Polní úkryt z fošen
Hlavním stavebním materiálem jsou fošny o tloušťce 5-7cm, prkna, kulatina ⌀ 10-14 cm, případně hranoly 10x10 až 12x12 cm. Přesné dodržení rozměrů kulatiny nebo hranolů není nutné. Menší rozměry však pokud možno nepoužíváme, protože by se snížila únosnost stropu a stěn úkrytu a tím i jeho odolnost.
Polní úkryt z cihlových bloků a železobetonových prefabrikátů
Zde je možno použít ještě různé kombinace s dřevěnými prvky. Jako základní materiál poslouží cihelné bloky a různé železobetonové prefabrikáty - podle toho, co máme k dispozici. Místo cihlových bloků je možno použít i bloky z lehčeného betonu (pórobeton, polystyrenbeton, pilinobeton, škvárobeton apod.). Pro velkou váhu železobetonových prefabrikátů je nutné při osazování použít mechanizaci, např. autojeřáb apod.
V příkladech konstrukce polních úkrytů byly úmyslně vybrány typy, jež zahrnovaly různé stavební materiály pro vlastní výstavbu a ukazovaly různé způsoby řešení vstupu do úkrytu a osazení do terénu. Z příkladů jsou patrné rozdíly v pracovních postupech při vlastní výstavbě. Použití jiných druhů materiálu na výstavbu polních úkrytů vyžaduje správnou aplikaci uvedených metod jak na konstrukci úkrytů, tak i na organizaci vlastní práce při výstavbě.
Čas potřebný pro výstavbu uvedených polních úkrytů do kapacity 25 osob by nemělpřesahovat 40-50 hodin čistého času při zapojení 20 pracovníků. Úkryty o kapacitě 50 ukrývaných budou vyžadovat dvojnásobný počet pracovníků. V tomto čase není zahrnuta doba pro přípravu materiálu k výstavbě a na jeho dovoz. Z olektivu pracovníků, kteří budou výstavbu polního úkrytu provádět, musí být vybrán nejschopnější pracovník, jenž bude veškeré práce organizovat a řídit.
Tabulka uvádí nejdůležitější výkonové normy některých prací.
Druh práce | Počet pracovníků | Počet hodin | Požadovaný výkon |
Obložení stěn úkrytového prostoru prefabrikáty včetně usazení stojek | 4-6 | 2 | 1 bm úkrytu |
Osazování železobetonových stropních prefabrikátů (ručně) | 4-6 | 1-2 | 1 bm úkrytu |
Osazování železobetonových trub do výkopu včetně úpravy styků dvou trub | 20 | 3-5 | 1 ks |
Položení izolace z lepenky s případným srovnáním terénu před položeným lepenky | 2 | 1 | 8 m2 |
Izolace z 10 cmvrstvy jílu | 2 | 8 | 10m2 |
Nařezání proutí na výrobů hatí | 2 | 2 | 100 kg |
Příprava zařízení k výrobě hatí - zřízení šablony | 2 | 2 | 1 šablona |
Vázání haťové klenby - hmotnost 1 ks haťového svazku je asi 40 kg | 3 | 4 | 3 ks |
Osazení haťové klenby včetně podélného svázání | 4 | 1 | 1 bm úkrytu = 7 ks svazků |
Výroba dveřního rámu a dveří (včetně kování) | 2 | 8-12 | 1 ks |
Osazení dveřního rámu | 6 | 1 | 1 ks |
Výroba rámu z hranolů (kulatiny) včetně osazení nebo příprava stojek včetně rozpor | 1 | 1 | 1 rám |
Obložení úkrytu tyčovinou | 6 | 1 | 1 bm úkrytu |
Obložení stropu prkny | 2 | 1 | 1 bm úkrytu |
Vstup do polních úkrytů a nouzové výlezy
Vstup, popřípadě i nouzový výlez (pokud je budován) musí být vybudován tak, aby tlaková vlna nepronikla do prostoru pro ukrývané. Obložení stěn vstupu bývá zpravidla z podobného materiálu jako obložení stěn úkrytového prostoru. Vstupní část můžeme obkládat až po dokončení prostoru pro ukrývané. Tam, kde je vstupní část nekrytá. jsou sloupky jen zakotveny, protože by horní rozpěrky bránily vstupu do úkrytu. Sloupky se mohou případně zajistit vazacím drátem, kolíkem a zkrutným kolíčkem.
Každý polní úkryt pro 25 a více ukrývaných osob musí mít vchod ve formě schodiště nebo rampy. Sklon rampy má umožňovat rychlý a bezpečný přístup do úkrytu. Z těchto důvodů se doporučuje, aby byl sklon pod úhlem 30°, tj. na 1 běžný metr délky rampy asi 35 cm stoupání. Pro bezpečný sestup se doporučuje upevnit napříč rampy latě o ⌀ 5x5 (ve vzdálenosti asi 50 cm), které tvoří žebřík položený na dno rampy.
Pokud bude vstup do úkrytu proveden formou schodiště, může mít toto schodiště i větší sklon než rampa. Doporučuje se dělat našlápnutí schodů 25 cm široké a na výšku schodu 20 cm. Přední stěny schodů se zabezpečují prknem a dvěma kolíky, aby se rostlý terén nebo zemina nedrobily. Při zřizování těchto sestupů si ušetříme část práce na výkopu, avšak sestupování po příkrých schodech je pro starší a nemocné lidi obtížnější.
Úkryty o menší kapacitě než 20 ukrývaných mohou být opatřeny pouze šachtovým vstupem. Do prostoru pro ukrývané v těchto případech sestupujeme po žebříku.
Úkryty pro větší počet ukrývaných (75 ukrývaných včetně) a úkryty se zvlášť pevnými stěnami a stropem (např. železobetonové prefabrikáty velkých rozměrů apod.) mají mít kromě vchodu ještě jeden nouzový výlez. Umisťujese na opačné straně než je vchod do úkrytu a buduje se obvykle jako šachtový.
Dveřní rám je zhotoven z fošen nebo hranolů, popřípadě ze silnějších prken. Celková tloušťka rámu je 12-15 cm a jeho rozměry jsou takové, aby stranami a dnem mohl být zapuštěn 20 cm do zeminy a o stropní konstrukci se opíral plochou alespoň 10 cm vysokou. Dveřní otvor má rozměry přibližně 65x160 cm. Základna je tak vysoko nad spodní hranou, aby po osazení dveřního rámu do úkrytu byl spodní okraj dveřního otvoru asi 10 cm nad dnem úkrytu. Vlastní dveře jsou nejčastěji vyrobeny ze dvou vrstev prken, musí být nejméně 6 cm silné a mají být tak velké, aby přečnívaly dveřní otvor na všech stranách o 5 cm. Jsou zavěšeny na třech závěsech a otevírají se vždy ven z úkrytu. Při zavření se svými okraji musí všude dobře opírat o dveřní rám. Uzavření dveří musí být zevnitř zajištěno tak, aby dveře odolaly nejen tlaku ale i sání, které následuje hned za tlakovou vlnou. Kování a uzávěry pro tyto masivní dveřní otvory musí být provedeny odborně, aby nedocházelo ke křížení dveří. Je výhodné tyto odborné práce provádět hromadně pro více úkrytů v kovářské nebo zámečnické dílně. Proti pronikání radioaktivního prachu nebo bojových chemických látek do úkrytu dveřmi se mezi vrstvy prken nebo fošen vkládá těsnící vložka z různého nepropustného materiálu, např. PVC, lepenky, gumy apod. Utěsňuje se i spára mezi dovřenými dveřmi a dveřním rámem. K tomu se dobře hodí např. gumové nebo kovové těsnění, silný konopný provaz namočený v oleji, plsť apod. Úroveň dna vstupní části musí být s ohledem na odvodnění úkrytového prostoru o 10 cm níže než úroveň dna úkrytového prostoru.
Ochrana proti pronikání povrchové vody
Na konstrukci stropu polního úkrytu se položí vodotěsná izolace z lepenky nebo folie z umělé hmoty, popřípadě nejméně 10 cm tlustá vrstva udusaného jílu.
Použije-li se lepenka, je třeba pro zvýšení účinnosti izolace jednotlivá překrytí slepit horkým asfaltem. Při použití fólií se jednotlivé styky musí slepit příslušným lepidlem. Izolační vrstva má mít dostatečný sklon pro snadnější odtok vody. Izolaci polních úkrytů je třeba věnovat zvýšenou péči zvlášť tehdy, je-li úkryt budován ve vlhčím prostředí. Ke zvýšení odolnosti se dřevěné konstrukce (kromě proutí a hatí) zbavují kůry a impregnují 10% roztokem zelené nebo modré skalice (10 kg skalice se rozředí ve 100 l vody). Nátěr se provádí nejméně dvakrát. Ty části dřevěných konstrukcí, které jsou přímo v zemi, lze po zbavení kůry impregnovat karbolinem.
Výška násypu nad konstrukcí úkrytu bývá obvykle 6-80 cm; je určována především pravděpodobnou intenzitou pronikavé radiace. Sklon násypu je přitom nutno upravit tak, aby usnadňoval rychlé odvedení dešťové vody. Z těchto důvodů jsou oba podélné okraje násypu opatřeny rýhami (kanály), kterými je odváděna srášková voda.
Vnitřní vybavení úkrytu
Každý úkryt musí mít potřebný počet lavic či židlí. V prostoru pro ukrývané lze zřídit suchý záchod, od ostatního prostoru oddělený jednoduchou příčkou se závěsem. Další výbavou úkrytu je různé nářadí, které by v případě zavalení úkrytu bylo použito pro vyprošťovací práce. Toto nářadí bude jiné u dřevěných konstrukcí a jiné u konstrukcí úkrytů z prefabrikátů. Vždy však musí být krumpáč, 2 lopaty, sekera, pila, palička, sekáč a ocelový sochor. Pro hašení požárů umístíme do prostoru pro ukrývané nádoby s vodou (50 až 100 l), plechové vědro, bednu s pískem (může zároveň sloužitjako lavice) a tlumnici. Úkryt je možné osvětlit elektrickými svítilnami.
Stálé úkryty jsou ochranné stavby trvalého charakteru, které se budovaly investičním způsobem převážně jako dvouúčelově využívané, tj. stavby, které lze využívat jak k ochrannému provozu, tak k běžnému provozu (v běžném provozu jsou tyto stavby využívány k různým účelům, například jako kina, prodejny, kavárny, šatny, garáže, sklady, ubytovny, posilovny, tělocvičny a v případě vzniku mimořádné události nebo krizového stavu mohou zabezpečit ochranný provoz, tj. slouží k ukrytí, pokud jsou vytvořeny podmínky pro včasné zpohotovení zpravidla 72 hodin).
Stálé úkryty chrání před působením tlakové vlny jaderných i konvenčních zbraní (STNÚ pouze částečně) včetně seismických účinků, před účinky světelného záření, pronikavé radiace, radioktivnímu zamoření, bojovým chemickým látkám, bojovým biologickým látkám a částečně i proti průmyslovým látkám. Dále chrání i proti zápalným látkám, tepelnému účinku požárů a proti pádu trosek budovy stojících nad úkrytem.
Známe tři základní druhy stálých úkrytů:
- Stálé tlakově odolné úkryty (STOÚ)
- II. třídy odolnosti
- III. třídy odolnosti
- IV. třídy odolnosti
- V. třídy odolnosti
- Stálé tlakově neodolné úkryty
- Stálé tlakově neodolné úkryty zesílené (STNÚ-Z)
- Stálé tlakově neodolné úkryty (STNÚ)
- Ochranné systémy podzemních dopravních staveb (OS)
- Ochranný systém Metra (OSM)
- Ochranný systém Strahovského tunelu (OSST)
- Nedokončené ochranné systémy podzemních dopravních staveb
Stálý tlakově odolný úkryt (STOÚ)
Stálé tlakově odolné úkryty (STOÚ) můžeme rozdělit dle odolnosti do 4 poddruhů:
II. třída odolnosti - odolnost proti přetlaku v čele tlakové vlny:
0,3 MPa
Jsou samostatně stojící úkryty nejvyšší odolnosti budované přibližně do konce první poloviny šedesátých let minulého století v důležitých závodech pro ukrytí válečné směny zaměstnanců. Z ekonomických důvodů se tato třída zrušila již začátkem druhé poloviny šedesátých let minulého století, již vybudované úkryty II. třídy odolnosti byly zařazeny do III. třídy odolnosti. Dodnes jsou při řádné údržbě plně funkční.
III. třída odolnosti - odolnost proti přetlaku v čele tlakové vlny:
0,2 MPa
Starší budované úkryty jsou většinou štolové, budované ve skalách, údolích a roklích. Mladší jsou výjimečně samostatně stojící ale většinou jsou součástí staveb občanského vybavení (garáže, obchodní domy, kina atd...). Konstrukčně se jedná o objekty s monolitickou konstrukcí. Při řádné údržbě jsou plně funkční.
IV. třída odolnosti - odolnost proti přetlaku v čele tlakové vlny:
0,1 MPa
Úkryty jsou již součástí staveb občanského vybavení i obytných domů mladší sídlištní zástavby. Při řádné údržbě jsou plně funkční.
V. třída odolnosti - odolnost proti přetlaku v čele tlakové vlny:
0,05 MPa
Úkryty jsou součástí starších obytných domů výjimečně i staveb občanského vybavení (např. nádraží). Jedná se o nejvíce rozšířený typ STOÚ na našem území. Při řádné údržbě jsou plně funkční.
Od roku 2002 si můžete nechat malý STOÚ max. pro 6 osob postavit firmou BETONBAU. Pro zájemce a zajímavost uvádím nákres a odkaz.
Informace o STOU od BETONBAU :
ZDE
Orientační cena: 2 600 000 Kč
Délka stavby: řádově 2-3 týdny
Úkryt je dodáván včetně filtroventilace a generátoru
Stálý tlakově neodolný úkryt (STNÚ)
Stálé tlakově neodolné úkryty (STNÚ) dělíme dle odolnosti na dva poddruhy:
Stálý tlakově neodolný úkryt zesílený (STNÚ-Z) - odolnost proti přetlaku v čele tlakové vlny:
0,01 až 0,025 MPa
Úkryty byly budovány jako součást staveb občanského vybavení v místech kde již tlaková vlna způsobí slabé rozrušení staveb, ovšem do této kategorie se řadí i
STOÚ V. třídy odolnosti které neprošly povinnou tlakovou zkouškou. Při řádné údržbě jsou plně funkční.
Stálý tlakově neodolný úkryt (STNÚ)
Úkryty byly budovány jako součást staveb občanského vybavení v místech kde nehrozí přímé působení tlakové vlny, do této kategorie můžeme zařadit i veškeré
vyřazené a nepřestavěné stálé tlakově odolné úkryty s původním vybavením. Při řádné údržbě jsou plně funkční.
Ochranný systém podzemních dopravních staveb (OS)
V našem státě se nacházejí Ochranné systémy podzemních dopravních staveb (OS) pouze ve dvou provedeních:
Ochranný systém Metra (OSM)
Ochranný systém metra je komplex prostor ve stanicích a tunelech metra i mimo ně, které slouží k ukrytí a evakuaci obyvatel Prahy při mimořádných událostech. Do OSM patří ražené stanice s veškerým technologickým zázemím bez vestibulů (Které jsou těsně pod povrchem nebo na úrovni terénu a proto nemají dostatečnou tlakovou a radiační odolnost) a ražené traťové tunely. Tam kde je použita metoda hloubených stanic a traťových tunelů je odolnost proti tlakové vlně nižší. Do OSM patří i prostory netypické jako jsou garáže u stanice Dejvická a garáže u stanice Vltavská. Do OSM nepatří část linky C, která se začala budovat dle původních projektů jako podpovrchová tramvaj. Dále do OSM nepatří všechny povrchové a nadzemní části metra.
Technické informace:
- Odolnost:
- III.-IV. třída odolnosti (dle typu výstavby)
- Kapacita:
- přibližně 342100 ukrývaných
- Doba provozu:
- Doba zpohotovění:
- Technická centra:
- TC1 linka A pravobřežní část:
- dodávka el. energie, vzduchu, vody-úpravna
- TC2 linka A levobřežní část:
- TC3 linka B pravobřežní část:
- dodávka el. energie, vzduchu
- TC4 linka B levobřežní část:
- AC1 linka C Kačerov-Háje:
- dodávka el. energie, vzduchu, vody-přivaděč
- CD OSM:
- velitelské stanoviště OSM
Elektrická energie: dieselagregáty zajišťují dodávku el. energie do páteřního 22kV rozvodu metra.
Vzduch: filtroventilační zařízení dodávají filtrovaný vzduch pod tlakem do všech částí OSM.
Voda: dodávku zabezpečuje úpravna vody kde se, mimo běžné úpravy provádí i její filtrace od radioaktivních a chemických látek. Pitná voda je rozvedena do stanic a tunelů metra, kde jsou instalována pítka.
Ošetření: ve stanicích v technologické části jsou vyhrazeny prostory pro ošetřovny a sklady léků, jako lůžkové oddělení slouží ve stanicích odstavené vozy metra.
Potraviny: ve stanicích v technologické části jsou vyhrazeny prostory pro sklady a výdejny potravin.
Hygienická zařízení: ve stanicích se využívá rozšířených služebních hygienických zařízení a v tunelech se využívá hygienických zařízení umístěných v tunelových spojkách v mezistaničních úsecích. Fekální vody se odvádějí do jímek, z nichž se přečerpávají do kanalizace.
Márnice: prostory pro ukládání mrtvých jsou většinou ve slepých technologických štolách, které vzniknou při ražení stanic a tunelů metra. Od OSM jsou odděleny plynotěsnými uzávěry s plynotěsnou předsíní.
Ovládání OSM:
- místní ovládání z rozvaděče přímo u zařízení (tlakové uzávěry (TU) jde uzavřít i ručně)
- dálkové ovládání ze staničního řídícího pracoviště (všechna zařízení a TU ve stanici a přilehlých tunelech)
- dálkové ovládání z trasových řídících pracovišť na TC (veškeré zařízení příslušné linky)
Na CD OSM je vyvedena pouze signalizace stavu důležitých zařízení OSM bez možnosti je přímo dálkově ovládat.
Seznam stanic Pražského metra zapojených do OSM vyšel v občasníku
1/2září2013. Seznam stanic je ke stažení i
samostatně.
Ochranný systém Strahovského tunelu (OSST)
Ochranný systém Strahovského tunelu je komplex prostor, spojovacích chodeb a místností, které slouží k ukrytí obyvatel Prahy při mimořádných událostech. Do OSST patří západní tubus strahovského tunelu, technické zázemí a spojovací chodba s OSM.
Technické informace:
- Odolnost:
- Kapacita:
- přibližně 15000 ukrývaných
- Doba provozu:
- Doba zpohotovění:
OSST je vybaven vlastním velínem stíněným proti EMI (EMP), filtroventilačním zařízením, dvěma sociálními zařízeními pro ukrývané, dieselagregáty zajišťujícími dodávku elektrické energie, odmořovacími propustmi, ošetřovnou, místností pro ukládání mrtvých, vlastním vodohospodářským zařízením pro přívod a úpravu pitné vody a spojovací chodbou s ochranným systémem metra vyúsťujícím do tunelu mezi stanicemi Anděl a Karlovo náměstí. Jako místnost pro ukrývané osoby slouží samotný západní tubus.
Nedokončené ochranné systémy podzemních dopravních staveb
Jako takovou perličku si uvedeme příklad nedokončeného ochranného systému. Takovým příkladem je Žižkovský (Karlínský) tunel pro pěší který sám o sobě skrývá vstup do štolového úkrytu. Celý tubus tunelu měl být využit a spolu s úkrytem vytvořit první OS v naší republice. Bohužel došlo pouze k vynechání prostoru pro osazení tlakových uzávěrů a zůstalo se pouze u úkrytu. Plánovány byly i OS pro nové tunely, ovšem definitivní tečku jak za rozšiřováním OS pro tunely tak OSM dala Praha roku 2004.
Obyvatelstvo se musí chránit před přímými účinky jaderných i konvenčních zbraní i tehdy, je-li při svém denním zaměstnání vzdáleno od vybudovaných úkrytů, (např. na poli, v lese, na různých dočasných pracovištíchpři stavbách silnic, železnic, komunikačních spojů apod.).
Ochrana se uskutečňuje buď:
- využíváním přirozených nebo i umělých tvarů terénu,
- přizpůsobením tvarů terénu,
- vybudováním ochranných okopů.
Přitom jde o ochranu proti tlakové vlně, proti letícím předmětům hnaným tlakovou vlnou, částečně proti světelnému a radioaktivnímu záření, a proti střepinám konvenčních zbraní. Proti radioaktivnímu spadu je však málo účinná. při tomto nebezpečí se musí obyvatelstvo co nejrychleji odebrat do ochranných prostor nebo do úkrytů. Byť i ve vzdálenějším místě.
Využití přirozených a umělých tvarů terénu
Využití přirozených a umělých tvarů terénu je základní ochrannou obyvatelstva při vzdušném napadení. Přirozenými tvary terénu rozumíme různé nerovnosti např. strže, průrvy, rokliny, úzká řečiště vyschlých potoků, příkré svahy, terénní vlny apod. Umělé tvary vznikají u různých staveb v terénu lidskou činností. Jsou to příkopy, meliorační rýhy, úvozy, zvýšené meze, jámy, hliniště, lomy, silniční nebo železniční výkopy nebo násypy, vodní propustky pod silničním nebo železničním tělesem apod.
využitítěchto terénních tvarů pro ochranu spočívá v tom, že v okamžiku vzdálenějšího jaderného výbuchu (nebo při bombardováníkonvenčními zbraněmi) skočí nekrytí lidé k nejbližšímu tvaru a přilehnou tváří k zemi těsně u některé z jeho stěn. Tímto způsobem může být náraz čela tlakové vlny snížen až na jednu třetinu. Ještě větší význam mají tyto tvary jako ochrana před letícími předměty (částmi plotů, vyvrácenými stromy, kusy dřev, větvemi, střešní krytinou, sklem, auty apod...), které mohou způsobit vážná zranění i v místech, kde tlaková vlna je už tak slabá, že není lidskému zdraví nebezpečná.
Je samozřejmé, že využití tvarů terénu je omezeno časovou možností. Prakticky může člověk, který zahlédne výbuch, využít jen těch tvarů terénu, které jsou od něho vzdáleny na několik skoků. Má totiž čas pouze několik vteřin, než k němu tlaková vlna dolétne. Přitom je zčásti oslepen pronikavým světelným zářením, takže jeho orientace je oslabena.
V případě, že v největší blízkosi není chodný tvar terénu, kterého by mohl využít, obrátí se rychle zády k výbuchu a zalehne tváří k zemi. Rukama si ještě přitom zakrývá obličej. V této poloze přečká přechod tlakové vlny a pak teprve použije prostředky individuální ochrany.
Přizpůsobení tvarů terénu
Dokonalejší ochranu než prosté tvary terénu mohou poskytnout tvary uměle přizpůsobené. V místech, kde se obyvatelé zdržují po určitou dobu a v jejich nejbližším okolí nejsou dost výrazné terénní tvary, je možno terén předem přizpůsobit. Terénní tvar přizpůsobujeme v místě, které už samo určitou ochranu poskytuje (u paty stráně, nízkého násypu, těsně vedle meze atd.). Přizpůsobení spočívá ve vyhloubení mělké jámy, v úpravě svahu terénní vlny, v prohloubení mělkého dolíku apod. Snažíme se o to, aby tyto mělké jámy vyhloubené těsně u ochranného tvaru terénu měly rozměry ležícího člověka a hloubku alespoň 40cm.
K této úpravě stačí každé vhodné nářadí, kterým lze hrabat nebo rýpat zeminu a které je na daném pracovišti po ruce, např. lopaty, krumpáče, motyky, okopávací motyčky, rýče, popřípadě i lopatky na uhlí.
Budují se na místech, kde se větší počty obyvatel zdržují na přechodných pracovištích po několik dní, popřípadě týdnů. Zvlášť důležité jsou tam, kde je možné při nepřátelském napadení očekávat hodně letících předmětů, jako při pracích na okraji lesů, u velkých stromořadí apod.
Někdy se budují ochranné okopy nakryté. Ty pak bezpečně chrání před letícími předměty a částečně i před postřikem bojovými otravnými látkami. Kromě toho je lze využít k ukrytí i při nepřízni počasí.
Nenakryté ochranné okopy nevyžadují téměř žádný stavební materiál a přece poskytují poměrně značný stupeň ochrany před některýi účinky nepřátelských zbraní.
Ochranné okopy jsou krátké zalomené hluboké příkopy, nahoře asi 1,2m a dole 0,80m široké. V případě, že zůstávají nenakryté, pohybuje se jejich hloubka kolem 1,5 až 1,8m. Při hloubení může být u dna ponechána zemní lavička, aby si ukrývané osoby mohly sednout. Zároveň se tím ušetří práce při jejich hloubení.
ochranné okopy se budují pro 20, 40 nebo 60 osob. Okopy pro 20 osob se dělají zpravidla přímé, se vstupem na jedné straně, okopy pro více osob se zalamují v pravém úhlu a to pro 40 osob jednou a pro 60 osob dvakrát. Okopy pro 40 a 60 osob mají sestupy na obou stranách. Sestupy mohou být buď rampové nebo schodové. Schodové sestupy jsou méně pracné, neboť se při nich ušetří na výkopu. Je-li zemina méně soudržná nebo je-li dostatek času, zpevńují se schody prkny a kolíky. Sestupy rampové se dělají nejméně se sklonem 1:2. Je-li zemina jílovitá, která při namoknutí klouže, nebo při nebezpečí zledovatění se na rampové sestupy dávají lyžiny s příčnými laťkami. V tom případě lyžiny zapouštíme do země a jen příčné laťky necháme vyčnívat nad sestupnou plochu. Ochranné okopy děláme pokud možno v zemině soudržné, aby se stěny okopů nesesouvaly aspoň tak dlouho, dokud bude pracoviště obsazeno. Nejsou-li však v místě přechodného pracoviště takové půdní podmínky, pak je nutné obkládat ochranné okopy slámou, proutím, chvojím, stvoly z kukuřice nebo slunečnic, drátěným pletivem, tyčovinou apod. Poddél boků okopu de do dna zatlučou kolíky, které nahoře zakotvíme drátem. Za ně se zakládá obkládací materiál.
Při budování okopů je třeba pamatovat na jejich odvodnění, zvláště v nepropustných zeminách. Dáváme proto okopům v podélném směru mírný sklon a na dně upravujeme odvodňovací kanálek, který zaústíme do vsakovací nebo sběrné jámy. Vsakovací jámy se zřizují při vstupu na dně okopu. Zemina musí být propustná. V případě, že tomu tak není, musíme se snažit, aby alespoň svou spodní částí vsakovací jáma do takové zeminy zasahovala. Rozměry vsakovacích jam jsou 30x40cm až 40x50cm, při hloubce asi 50 až 70cm. Je nutné je vypažit a svrchu zakrýt roštem zhotoveným z latěk nebo tyčoviny, aby se nikdo nemohl při pádu nebo zakokpnutí zranit. Kde není zemina propustná, hloubí se sběrné jámy, upravené obdobně. Voda se nevsakuje do půdy, ale musí se vhodnou nádobou vybírat a vylévat, aby nemohla stékat zpět do okopu.
Je pochopitelné, že ochranné okopy musí být již při zřizování situovány tak, aby do nich nevnikala povrchová voda. Je-li třeba, vykopeme stružku na straně okopu, odkud přitéká povrchová voda a vyvedeme ji v bezpečné vzdálenosti od okopu. Je-li dostatek času a máme k dispozici nějaký vhodný materiál, okopy nakrýváme. Před nakrytím okopuy prohlubujeme, aby po nakrytí měly světlou výšku alespoň 180cm. Při nakrývání počítáme s možností přebudovat okopy při dostatku času a materiálu popřípadě na
polní úkryty.
K nakrytí používáme kulatinu, silnou tyčovinu, sloupky z plotů, pražce, různé překlady, prefabrikáty, kolejnice, lešenářské trubky apod. Nakrytí ukládáme na úložné fošny, položené podél okopu, ne však těsně u okraje, aby nebyly vahou materiálu strženy stěny. Na nakrytí navršíme mírný násyp zeminy a pokryjeme jej izolací proti dešťové vodě. izolací je dehtová lepenka, plastické hmoty, plech nebo udusaná jílovitá vrstva zeminy, asi 5-8cm vysoká. Izolace se pokryje ještě několika centimetry násypu, který se popřípadě oseje travou nebo obloží drny. Ačkoliv je výška násypu rozhodujícím činitelem při ochraně před radioaktivním zářením, nemůžeme ji dělat příliš vysokou. Prakticky půjde o násypy 15-20cm vysoké. Záleží to na únosnosti materiálu použitého na překrytí. Zemina je těžká a při namoknutí její hmotnost ještě vzrůstá. Násyp může být jen tak vysoký, aby jej nakrytí spolehlivě uneslo, neboť při jaderném výbuchu přistoupí k váze zeminy i svislá složka tlakové vlny.
Budování ochranných okopů
Nejprve vybereme místo, přičemž přihlížíme k tomu, aby okop byl v zemině vhodné k vykopávce a aby nebyl v území mokrém nebo zaplavovaném. Bereme v úvahu i sklon terénu vzhledem k odtoku dešťové vody. Proto nemá být okop veden kolmo ke spádnicím. Jsou-li v terénu přirozené nebo umělé rýhy, hledíme jich využít, abychom snížili výkop - pokud to ovšem nejsou odvodňovací stužky nebo příkopy.
Potom vytyčíme obrys výkopu kolíky, které zatlučeme do země v místech, kde se trasa okopu lomí. Okop vytyčíme jen pro tolik lidí, kolik jich na pracovišti skutečně budeme ukrývat, abychom si ušetřili práci s výkopem. Na každou ukrývanou osobu počítáme 0,5m délky okopu, vstupní části je třeba vykopat zvlášť. Máme-li ukrývat více než 60 osob, budujeme okopy dva, neboť ukrývaní by se při velkém počtu nedostali včas do okopu. Přímé úseky okopu jsou nejvýš 10m dlouhé. Druhý přímý úsek je přibližně kolmý na první. Nemusí to být tak přesné, hledíme spíše k využití přirozných tvarů terénu.
Po vytyčení okopu naznačíme obrys výkopu mělkou rýhou krumpáčem, rýčem, kolíkem apod. Potom začneme s výkopem. Pracovníky rozestavíme asi na dva kroky od sebe; hlínu vyhazují na obě strany, dál od výkopu, aby mezi ní a okrajem okopu bylo alespoň 30cm. Zpočátku odhazujeme hlínu dál, abychom potom, až budeme na dně okopu, nemuseli přehazovat nasypaný val zeminy.
Pracovní výkony pro 1 osobu se sníženou pracovní schopností (mladiství, staří lidé, ženy) |
v zeminách sypkých a lehce kopných |
1,6 až 2,5m3 |
v zeminách středně kopných |
1,2 až 1,6m3 |
v zeminách těžce kopných |
0,7 až 1,2m3 |
Norma pro osoby zdravé a silné je dvojnásobná. |
Příklad výpočtu výkopu ochranného okopu:
Máme vyhloubit ochranný okop nenakrytý 1,5m hluboký, pro 40 osob, v zemině středně kopné. Pracují osoby se sníženou pracovní schopností.
Výpočet: Průřezová plocha okopu jest (1,20+0,80):2x1,5= 1,5m2; délka okopu 40x0,5= 20m.
Kubatura výkopu činí 20x1,5= 30m3 + dva vstupy přibližně 3,5m3. Celková kubatura výkopu činí 33,5m3.
V zemině středně kopné vykope 1 pracovník asi 1,5m3 za 8 hodin. 33,5:1,5= 22 denních výkonů (dv)
Odpověď: K vyhloubení ochranného okopu v dané zemině pro 40 osob je zapotřebí 22dv. (Poznámka: 22 osob nemůže pracovat najednou. Při 11 osobách bude okop vykopán za 2 pracovní osmihodinové směny.)
Dělají-li se ochranné okopy na pracovištích, kde se používají zemní stroje, vyhloubí se s jejich pomocí ochranné okopy ve tvaru rých, přičemž se samozřejmě nemohou dodržet uvedené příčné rozměry. Rýhy je potom nutné upravit na okop ručním nářadím.
Využívání ochranných okopů
Hrozí-li nebezpečí nepřátelského napadení, vběhnou lidé do ochranného okopu. Je-li okop nenakrytý, mohou do něho i skočit seshora. V okopu se shromáždí (těsně k sobě) a co nejvíce se skrčí. Je-li při dně okopu lavička, usednou na ní a co nejhlouběji se sehnou. Není-li lavička, kleknou na zem nebo co nejníže podřepnou a opět se předkloní obličejem k zemi.
Doba průniku otravných látek materiály
Materiál | Průnik yperitu nastane za (hodin) |
Polyetylenová folie o tloušťce 0,145 mm |
2,5 |
Polyetylenová folie o tloušťce 0,05 mm |
Okamžitě |
Hladká bednová lepenka |
3,0 až 9,0 |
Vlnitá pětivrstvá lepenka |
1,0 |
Sulfátový papír |
1,0 |
Dvojitý sulfátový papír |
2,5 |
Papír sulfátový s mikrovoskem a PVC (SEPATEN) |
10,0 |
Sulfitový papír |
Okamžitě |
Celofán |
0,5 až 1,0 |
Durofol HN (houževnatá folie z PVC o tloušťce 0,45 mm) |
68,00 |
Hliníková folie o tloušťce 0,08 mm vrstvená PE a ostatní lamináty s hliníkovou folií |
Více než 6,0 |
Pergamenová folie (papír) |
3,5 |
Polyamidová folie o tloušťce 0,05 mm |
48,0 |
Polypropylénová folie o tloušťce 0,05 mm |
7,5 |
Polystyrenová folie o tloušťce 0,20 mm |
5,0 |
U ostatních druhů otravných látek je rychlost průniku těmito materiály přibližně stejná, popřípadně nižší.
Výpočet rozměrů pole trosek a určení nezavalitelného prostoru
Při úplném zničení se budova zřítí na hromadu, jejíž okraje dosáhnou asi do výšky poloviny téže stojící budovy. Výška se při tom počítá od okraje střechy k povrchu terénu. Je nutno počítat s tím, že při vělkém přetlaku v čele tlakové vlny jsou trosky vrženy i do větší vzdálenosti. Tato vzdálenost se pro jistotu zvětšuje o tři metry a za touto bezpečnostní vzdáleností začíná nezavalitelný prostor. Do nezavalitelného prostoru vyusťují nouzové výlezy z úkrytů, železobetonové patky nasávání FVZ apod.
H- výška budovy od její paty po okap
Při přetlaku v čele tlakové vlny 50-80 kPa jsou rozměry pole trosek budov:
Výška: 1/6 až 1/7 H
Délka: 1/2 H + 3 metry
Šířka: H + 6 metrů
Při přetlaku v čele tlakové vlny nad 118 kPa jsou rozměry pole trosek budov:
Výška: max 1/7 H
Délka: 2 H
Šířka: max 2H + 1/2 H + 3 metry
Štěstí přeje připraveným
Survive-Ability © 2008 - 2018