Pochybujete o funkčnosti? Přečtěte si studii provedenou na základě „Pokynu generálního ředitele HZS ČR"
Pochybujete o funkčnosti? Přečtěte si studii provedenou na základě „Pokynu generálního ředitele HZS ČR"

Maska Ochranná M-10m
Ochranná maska M-10m je určena k ochraně obličeje, očí a dýchacích orgánů před působením otravných látek, bojových biologických prostředků a radioaktivních látek ve formě plynů, par a aerosolů. Jedna sada filtrů vás ochrání po dobu 7 hodin, poté se musejí vyměnit.
Doba ochrany proti aerosolům je neomezená !!!!

Komplet se skládá z :
Lícnice
Lícnicových filtrů LF-10
Vdechovacích komůrek
Přídavných zorníků
Speciální zátky polní lahve
Brašny (v případě poškození brašny lze zakoupit brašnu samostatně)

Plynové masky M-10m existují ve 3 variantách lišících se velikostí. Velikost masky se určuje faciometrem, kterým se měří vzdálenost od špičky brady ke kořenu nosu.

Tabulka velikostí :
Vel.č. 1 vzdálenost do 120mm
Vel.č. 2 vzdálenost 120-128mm
Vel.č. 3 vzdálenost nad 128mm

Technické údaje :
Hmotnost lícnice... max. 750g
Hmotnost brašny... 450g
Hmotnost líc.filtrů... max. 220g

Manuál pro M-10m
Celý komplet můžete zakoupit zde za 280 Kč.
Ochranná maska M-10m Ochranná maska M-10m

Lícnicové filtry LF-10 do M-10m
LF-10 jsou filtry universální pro masku M-10m. Ochrana proti otravným látkám, bojovým biologickým prostředků a radioaktivním látkám ve formě plynů, par a aerosolů je zaručena po dobu 7-mi hodin, poté se musejí vyměnit. Ochrana proti aerosolům je neomezená !!!
LF-10 koupíte zde za bezkonkurenčních 20 Kč. V případě vyprodání lze zakoupit zde za 50 Kč.
Lícnicové filtry LF-10 do M-10m

Ochranná rouška OR-1
Ochranná rouška OR-1 je jednoúčelovým prostředkem k ochraně proti radioaktivnímu prachu. Částečně chrání i proti bojovým biologickým prostředkům. Nechrání však proti otravným látkám, kysličníku uhelnatému a veškerým průmyslovým škodlivinám. Je výbornou volbou ve spadových pásmech při nedostatku masek.
Ochranná rouška OR-1 se skládá z řední části lícnice, podbradníku, těsnění a zadní upínací části. V lícnici jsou kruhové zorníky, do kterých je vlepena průhledná fólie. Ve spodní části lícnice je mezi dvěma textilními vrstvami vložena hnědá textilní filtrační vložka schopná zachycovat prachové částice. K zadní upínací části jsou přišity zavazovací tkanice. Ochranná rouška OR-1 byla vyráběna ve velikostech 0, 1, 2, 3. Je jí možno použít pro ochranu osob již od 9. měsíců věku.
Dezaktivace OR-1 se provádí důkladným vyprášením, vyklepáním nebo pomocí vysavače. Odmořování se neprovádí! Dezinfekce se provádí přežehlením žehličkou, přičemž je nutno dát pozor, aby teplota žehličky nepoškodila zorníky. Ošetřování se provádí stejným způsobem jako dezaktivace. ochranné roušky je v průběhu skladování nutno chránit před znečištěním, proto se dodávají po kusech vakuově zabalené v plastikovém sáčku.
Hmotnost: 45g
  Velikosti OR-1:
 • Velikost 0 = 70 až 85 mm (děti od 9 měsíců do 2,5 let)
 • Velikost 1 = 85 až 100 mm (děti od 2,5 roku do 7 let)
 • Velikost 2 = 100 až 115 mm (děti od 7 let a převážně ženy)
 • Velikost 3 = 115 a více mm (děti od 7 let a převážně muži)
Příprava OR-1 k použití
Ochrannou roušku vyjmeme z obalu, uchopíme za zadní díl oběma rukama a rozevřeme, spodní část lícnice přiložíme pod bradu, roušku přetáhneme přes obličej a zavážeme zavazovací tkanice. Po nasazení roušky se přes ni vdechováním nasává vzduch. Prachové částice (radioaktivní spad) zachytí textilní filtrační vložka. Vydechovaný vzduch prochází rouškou opačným směrem. Zvlhčení nebo namočení filtrační vložky snižuje její účinnost.

Ochrannou roušku seženete zde za 50 Kč. V případě vyprodání lze zakoupit zde za 50 Kč.
ochranná rouška OR-1 ochranná rouška OR-1

Civilní ochranná maska CM-5D
Civilní ochranná maska CM-5 je obličejová maska s pětipáskovým upínacím systémem, panoramatickým zorníkem s možností upnutí brýlové vložky a systémem pro příjem tekutin v zamořeném prostředí. Lícnice dále obsahuje průzvučnou membránu, která zvyšuje srozumitelnost mluveného slova a to i při použití technických spojovacích prostředků a ventilovou komoru vyrobenou z mechanicky odolného sklolaminátu. Na šroubení ventilové komory se připojuje filtr MOF nebo dýchací přístroj typu saturn. Lícnice ochranné masky má na okraji těsnící manžetovou linii a je doplněna pevně zabudovanou polomaskou. Maska CM-5D spolu s filtrem řady MOF chrání obličej a dýchací orgány před účinky toxických plynů, par a aerosolů, radioaktivního prachu a biologických škodlivin. Ochranná maska má široké využití v civilním sektoru, a to především v místech zamořených průmyslovými exhalacemi, silně zapáchajícími látkami, při práci s možným výskytem škodlivých par. Komplet zajišťuje spolehlivou ochrannou funkci v teplotním rozsahu -30°C až +50°C. Výhodou masky je její nízká hmotnost a dobrá snesitelnost při použití. Nabízená maska má standardní závit 40x4. Vyrábí se pouze ve dvou velikostech 4 a 5.
Masku pořídíte zde za 2172 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!
Civilní ochranná maska CM-5D Civilní ochranná maska CM-5D

Civilní ochranná maska CM-4
Civilní ochranná maska CM-4 je obličejová maska s pětipáskovým upínacím systémem, panoramatickými zorníky, do nichž lze vkládat speciální brýlové vložky. Lícnice dále obsahuje průzvučnou membránu, která zvyšuje srozumitelnost mluveného slova a to i při použití technických spojovacích prostředků a ventilovou komoru vyrobenou z mechanicky odolného sklolaminátu. Na šroubení ventilové komory se připojuje filtr MOF nebo dýchací přístroj typu saturn. Lícnice ochranné masky má na okraji těsnící manžetovou linii a je doplněna pevně zabudovanou polomaskou. Vyrábí se ve třech velikostech - 3 (nejmenší), 4 a 5. Maska CM-4 spolu s filtrem řady MOF chrání obličej a dýchací orgány před účinky toxických plynů, par a aerosolů, radioaktivního prachu a biologických škodlivin. Ochranná maska má široké využití v civilním sektoru, a to především v místech zamořených průmyslovými exhalacemi, silně zapáchajícími látkami, při práci s možným výskytem škodlivých par. Komplet zajišťuje spolehlivou ochrannou funkci v teplotním rozsahu -30°C až +50°C. Výhodou masky je její nízká hmotnost a dobrá snesitelnost při použití.
  Velikosti CM-4:
 • č.3: 104-112mm
 • č.4: 112-122mm
 • č.5: 122-134mm
Návod k masce CM-4 si můžete stáhnout zde.
Masku pořídíte zde za pěknou cenu 95 Kč. V případě vyprodání lze zakoupit zde za 150 Kč.
Civilní ochranná maska CM-4 Civilní ochranná maska CM-4

Civilní ochranná maska CM-3
Civilní ochranná maska CM-3 je určena k ochraně obličeje, očí a dýchacích orgánů obyvatelstva od věku 6 let před toxickými účinky otravných látek, toxinů a radiačními a toxickými účinky radioaktivních látek a infekčními účinky biologických prostředků. Jeden filtr vás ochrání po dobu 3-4 hodin, poté se musí vyměnit za "čerstvý".
Obličejová maska s páskovým upínacím systémem, kulatými zorníky, do nichž je možné vložit speciální brýlové vložky. Bakelitová ventilová komora obsahuje zdvojený vydechovací ventilek a ventilek vdechovací. Ve spodní části ventilové komory je hrdlo pro našroubování filtru MOF. Vyráběna byla ve čtyřech velikostech - 3 (nejmenší), 4, 5 a 6.
Brýlové vložky pro CM-3 lze zakoupit zde za 20 Kč.
Masku lze pořídit zde za skvělou cenu 91 Kč. V případě vyprodání lze zakoupit zde za 150 Kč
Civilní ochranná maska CM-3 Civilní ochranná maska CM-3

Cvičná civilní ochranná maska CO-1
CO-1 byla zařazena do systému CO začátkem 50 let a roku 1962 byla plně nahrazena maskou CM-3. Nesplňovala podmínky ochrany a byla dále využívána pouze na ochranu proti radioaktivnímu spadu. V letech 1985-1992 byly některé masky CO-1 modernizovány (výměna vydechovacího ventilku za jiný typ, přidán vdechovací ventilek) a označeny jako CO-1/R. Ani tyto však dnes neposkytují žádnou ochranu. CO-1 je maska z přírodního kaučuku s šestipáskovým upínacím systémem, kulatými zorníky z netříštivého skla a jedním vydechovacím ventilkem. Ventilek vdechovací byl umístěn ve filtru CF-II-50. Po řádném omytí příslušenství, masky (odšroubovat víčko komory a umýt ventilek i celý vnitřek), futrálu a následném vydesinfikování vnitřku masky lihem může dnes sloužit jako cvičná maska. Jako cvičná maska bude CO-1 výtečným pomocníkem při vašich branných cvičeních bez toho aniž by jste si poškodili či znehodnotili vaše ochranné vybavení.

Souprava cvičné civilní ochranné masky CO-1 obsahuje:
- masku CO-1
- neotevřený filtr CF-II-50
- papírový futrál na masku s řemením
Znovu upozorňuji: používejte CO-1 pouze jako cvičnou, neposkytuje žádnou ochranu!
Masku CO-1 lze pořídit zde za 45 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!
Cvičná civilní ochranná maska CO-1 Cvičná civilní ochranná maska CO-1

Ochranná maska BSS MO-4
Ochranná maska BSS MO-4 je určena k ochraně hlavy, obličeje, očí a dýchacích orgánů před toxickými účinky otravných látek, toxinů a radiačními a toxickými účinky radioaktivních látek a infekčními účinky biologických prostředků.
BSS MO-4 je celohlavová maska s kulatými zorníky, do nichž je možné vložit speciální brýlové obruby. Ventilová komora obsahuje zdvojený vydechovací ventilek a ventilek vdechovací. V horní části ventilové komory je hrdlo pro našroubování filtru MOF nebo vrapové hadice s filtrem OF-11. Vyráběna byla ve čtyřech velikostech 0-4.

Souprava ochranné masky BSS MO-4 obsahuje:
- masku BSS MO-4
- vrapovou hadici
- filtr OF-11
- plátěnou brašnu na masku (v případě poškození brašny lze zakoupit brašnu samostatně)
Soupravu lze pořídit zde za příznivou cenu 275 Kč.
Ochranná maska BSS MO-4 Ochranná maska BSS MO-4

Ochranná maska pro raněné na hlavě ŠR-2
Ochranná maska ŠR-2 je určena pro osoby raněné na hlavě (při vědomí) k ochraně hlavy, obličeje, očí a dýchacích orgánů před toxickými účinky otravných látek, toxinů a radiačními a toxickými účinky radioaktivních látek a infekčními účinky biologických prostředků. Lícnice masky je vyrobena z přírodního kaučuku, je vybavena kulatými zorníky z bezpečnostního skla, zdvojeným vydechovacím ventilkem, jedním vdechovacím ventilkem, vrapovou hadicí pevně spojenou s lícnicí, uvazovacími tkanicemi a přezkou sloužící k utěsnění masky kolem krku.
Maska ŠR-2 umožňuje nasazení i přes obvaz a lze k ní připojit libovolný ochranný filtr řady MOF nebo OF.

Návod:
Po připojení ochranného filtru ke spojovací hadici a po kontrole správné funkce ochranné masky navléká lícnici raněnému na hlavu druhá osoba. Po převlečení lícnice přes obvaz se upraví krční část lícnice tak, aby její sklady byly hladké, široké, nikoliv pokrčené (nebezpečí vzniku netěsnosti). Zapnutím přezky se lícnice utěsní na krku. Poloha lícnice na hlavě se upraví tak, aby raněný pokud možno viděl a aby temenní část lícnice doléhala co nejlépe na obvaz a nevytvářel se zbytečně velký škodlivý prostor. V této poloze se lícnice upevní zavázáním uvazovacích tkanic.
Masku ŠR-2 lze pořídit zde za 190 Kč.
Ochranná maska pro reněné na hlavě ŠR-2 Ochranná maska pro reněné na hlavě ŠR-2

Dětská ochranná maska DM-1
Dětská ochranná maska DM-1 je určena k ochraně obličeje, očí a dýchacích orgánů obyvatelstva od věku 18 měsíců do 12 let před toxickými účinky otravných látek, toxinů a radiačními a toxickými účinky radioaktivních látek a infekčními účinky biologických prostředků ve spojení s filtrem typu MOF. Maska je opatřena šestipáskovým upínacím systémem a kulatými zorníky, její lícnice je pevně spojena s vrapovanou hadicí a opatřena uvazovacími tkanicemi zabraňujícími samovolnému sejmutí masky dítětem. Ochranná maska DM-1 je k dispozici ve 3 velikostech označených čísly 0, 1 a 2. Velikost 0 je určena pro děti ve věku od 18 měsíců do 3 let, velikosti 1 a 2 jsou určeny pro děti ve věku 3 až 10 - 12 let. Důvodem konstrukce masky s vrapovou hadicí je skutečnost, že ochranné filtry MOF mají poměrně velkou hmotnost (více než 250 g) a proto z důvodu možného poškození krční páteře u dítěte v případě montáže filtru přímo na masku jak je tomu dospělé osoby, je filtr umístěný v tašce, kterou má dítě pověšenou přes levé rameno a s ochrannou maskou je spojen hadicí. Maska DM-1 konstrukčně vychází z masky CM-3. Lícnice i vrapová hadice jsou oranžové barvy pro lepší snášenlivost masky dětmi.
(v případě nedodání brašny lze zakoupit brašnu pro dětskou masku samostatně)
Návod na nasazení masky DM-1 dítěti:
nasazení maskyMasku nasazujeme dítěti bradou napřed jako u dospělého.utáhnutí maskyPo nasazení utáhneme upínací pásky a vyzkoušíme těsnost.
zabezpečení proti sejmutíZavážeme dítěti bezpečnostní pásky proti sejmutí.umístění filtru do brašnyK hadici našroubovaný filtr vložíme na příslušné místo do brašny, kterou má dítě přes rameno.
Masku lze pořídit zde za pěknou cenu 149 Kč.V případě vyprodání lze zakoupit zde za 995 Kč

Dětská ochranná maska PDF-D
Sovětská dětská ochranná maska PDF-D je určena k ochraně obličeje, očí a dýchacích orgánů obyvatelstva od věku 1,5 roku do 12 let před toxickými účinky otravných látek, toxinů a radiačními a toxickými účinky radioaktivních látek a infekčními účinky biologických prostředků. Maska používá filtry GP-5 které jsou zaměnitelné s našimi MOF. Maska je opatřena pětipáskovým upínacím systémem a kulatými zorníky, její lícnice je opatřena uvazovacími tkanicemi zabraňujícími samovolnému sejmutí masky dítětem. Ochranná maska PDF-D je k dispozici ve 4 velikostech označených čísly 1 až 4. Velikost 1 je určena pro děti se vzdáleností konce brady ke kořeni nosu do 77 mm, velikost 2 od 77 mm do 85 mm, velikost 3 od 85 mm do 92 mm a velikost 4 od 92 mm do 99 mm. Důvodem nabídky sovětské dětské masky je nedostatek dětských masek domácí výroby. PDF-D se vyskytuje ve dvou barevných provedeních, světle zelená (jako CM-3) nebo černá. (v případě nedodání brašny lze zakoupit brašnu pro dětskou masku samostatně)
Na základě špatných zkušeností, se hledá odkaz na lepšího prodejce.

Cvičný civilní filtr CF-II-50
Byl vyráběn v letech 1951 - 1954. V průběhu let působením vnějších vlivů ztratil ochranné vlastnosti a je jej možno používat pouze pro výcvik (do roku 1989 byl využíván rovněž k ochraně proti radioaktivnímu spadu). Tělo filtru o průměru 106 mm je vyrobeno z plechu. Na horním dnu je závitové hrdlo, v němž je vložen vdechovací ventilek. Závitové hrdlo je uzavřeno plechovým víčkem s papírovým těsněním. Vstupní otvor spodního dna je zalepen leukoplastí.
Filtr CF-II-50 lze dnes použít pouze pro cvičné účely a to jak s maskou CO-1 ke které je původně určen tak s jakoukoliv maskou se závitem 40x4 (stejný závit MOF, OF).

CF-II-50
- hmotnost kolem 500 gramů
- výška 115 mm
Znovu upozorňuji: používejte CF-II-50 pouze jako cvičný, neposkytuje žádnou ochranu!
Filtr CF-II-50 je k dostání zde spolu s maskou CO-1.
CF-II-50

Malé Ochranné Filtry MOF
Filtry typu MOF jsou „univerzální filtry“ používané v CO. V současné době jsou ve vybavení CO - HZS malé ochranné filtry MOF-2, MOF-4, MOF-5, MOF-6 a NBC-1. Jednotlivé typy lze zaměňovat. Jsou válcovitého tvaru, na horním dně je filtr opatřen závitovým hrdlem uzavřeným šroubovací krytkou z PE s pryžovým těsněním. Vstupní otvor na spodním dně je uzavřen speciální zátkou z PE.Pouzdro filtrů MOF-2, MOF-4, MOF-5, MOF-6M a NBC-1 je vyrobeno z hliníko hořčíkové slitiny. Pouzdra MOF-2 až 5 jsou natřeny khaki barvou, pouzdra MOF-6M a NBC-1 jsou stříbrně šedé. Uvnitř filtru je aerosolová vložka a sypaný sorbent.
Řez filtrem typu MOF
Ochranné vlastnosti filtrů typu MOF:
- radioaktivní prachové částice zachycuji dlouhodobě
- proti aerosolům a parám otravných látek chrání při běžných koncentracích déle než 3 hodiny
- choroboplodné zárodky zachycují dlouhodobě
- Filtr MOF-6M navíc chrání před organickými a anorganickými látkami, amoniakem a oxidem siřičitým. Je to průmyslový filtr klasifikovaný jako A2B2E2K2P3.
Filtry typu MOF
MOF-2
- univerzální filtr chránící proti radioaktivním látkám a bojovým biologickým prostředkům
- radioaktivní prachové a choroboplodné zárodky zachycuje dlouhodobě
- proti aerosolům a parám bojových otravných látek
- nechrání proti kysličníku uhelnatému a většině průmyslových zplodin
- hmotnost 260 gramů
- výška 90 mm
Filtr MOF-2 můžete zakoupit zde za 59 Kč.
MOF-2

MOF-4
- univerzální filtr chránící proti radioaktivním látkám a bojovým biologickým prostředkům
- radioaktivní prachové a choroboplodné zárodky zachycuje dlouhodobě
- proti aerosolům a parám bojových otravných látek
- nechrání proti kysličníku uhelnatému a většině průmyslových zplodin
- hmotnost 250 gramů
- výška 90 mm
Filtr MOF-4 můžete zakoupit zde za 50 Kč.V případě vyprodání lze zakoupit zde za 59 Kč.
MOF-4

MOF-6
- univerzální filtr chránící proti radioaktivním látkám a bojovým biologickým prostředkům
- radioaktivní prachové a choroboplodné zárodky zachycuje dlouhodobě
- proti aerosolům a parám bojových otravných látek
- nechrání proti kysličníku uhelnatému
- navíc chrání před organickými a anorganickými látkami, amoniakem, oxidem siřičitým, sirovodíkem, tetrychlormetanem a hexanem.
- hmotnost 350 gramů
- výška 87 mm
Informační letáček lze stáhnout zde
Filtr MOF-6 můžete sehnat zde za 559 Kč. V případě vyprodání lze zakoupit zde za 799 Kč.
MOF-6

Velké ochranné Filtry OF
Filtry typu OF jsou vysokokapacitní filtry, chránící proti radioaktivním i otravným látkám a bojovým biologickým prostředkům. V řadě OF byly vyráběny filtry typu OF-1 až OF-11. Jednotlivé typy se liší kvalitou a uspořádáním sorpční a filtrační náplně. Nejkvalitnějšími filtry z řady OF jsou filtry OF-3 a OF-11. Filtry typu OF jsou oválného tvaru, pouzdro filtru je z ocelového plechu, chráněného lakovým nátěrem proti korozi. Ve dně je vstupní otvor uzavíratelný pražovou zátkou připevněnou motouzem k úchytce na dně filtru. Na horním víku je závitové hrdlo uzavíratelní šroubovacím víčkem s papírovým těsněním. Uvnitř filtru je ve spodní části protiaerosolová vložka a nad ní je sorpční náplň oddělená dvěmi síty.
Řez filtrem typu OF
Ochranné vlastnosti filtrů typu OF:
- radioaktivní prachové částice zachycuji dlouhodobě
- proti aerosolům a parám otravných látek chrání při běžných koncentracích déle než 5 hodin
- choroboplodné zárodky zachycují dlouhodobě
OF-11
- univerzální filtr chránící proti radioaktivním látkám a bojovým biologickým prostředkům
- radioaktivní prachové a choroboplodné zárodky zachycuje dlouhodobě
- proti aerosolům a parám bojových otravných látek
- nechrání proti kysličníku uhelnatému a většině průmyslových zplodin
- hmotnost 910 gramů
- výška 210 mm
Filtr OF-11 můžete sehnat zde za 50 Kč. V případě vyprodání lze zakoupit zde za 50 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!
OF-11

Dýchací přístroj Saturn S5
Dýchací přístroj Saturn S5 je kompatibilní se všemi maskami CM se závitem 40x4 (stejný jako MOF), umožńuje pobyt a práci i v těžce zamořeném terénu kde již filtry nestačí. Saturn S5 je izolační dýchací přístroj vzduchový s otevřeným dýchacím okruhem, s vodním objemem ocelové tlakové láhve 5 litrů, se suchou jednostupňovou plicní automatikou, varovným signálem znějícím při poklesu tlaku na 4+/-1 MPa, zásobou vzduchu při plnícím tlaku 20 MPa 1000 litrů.
Ideální kombinace s přístrojem Saturn S5 je využití masky CM-4 nebo CM-5 a obleku SOO-CO.

-plnící tlak vzduchu - 20 MPa
-vodní obsah lahve - 5 l
-zásoba stlačeného vzduchu - 1000 l
-varovná píšťala signalizuje při poklesu - tlaku na 4 +- 1 MPa
-pohotovostní váha přístroje - 12 kg
Dýchací přístroj Saturn S5 můžete zakoupit zde za 2400 Kč.
Dýchací přístroj Saturn S5

Dýchací přístroj Saturn S7
Dýchací přístroj Saturn S7 je kompatibilní se všemi maskami CM se závitem 40x4 (stejný jako MOF), umožńuje pobyt a práci i v těžce zamořeném terénu kde již filtry nestačí. Saturn S7 je izolační dýchací přístroj vzduchový s otevřeným dýchacím okruhem, s vodním objemem ocelové tlakové láhve 7 litrů, se suchou jednostupňovou plicní automatikou, varovným signálem znějícím při poklesu tlaku na 6+/-1 MPa, zásobou vzduchu při plnícím tlaku 20 MPa 1400 litrů.
Ideální kombinace s přístrojem Saturn S7 je využití masky CM-4 nebo CM-5 a obleku SOO-CO.

-plnící tlak vzduchu - 20 MPa
-vodní obsah lahve - 7 l
-zásoba stlačeného vzduchu - 1400 l
-varovná píšťala signalizuje při poklesu - tlaku na 6 +- 1 MPa
-pohotovostní váha přístroje - 10 kg

Návod k dispozici zde.
Dýchací přístroj Saturn S7 můžete zakoupit zde za 3100 Kč.
Dýchací přístroj Saturn S7

Atombordel neboli JP-75
Originální protichemická pláštěnka JP-75 používaná ČSLA a AČR. Pláštěnka byla určena k ochraně před chemickými bojovými látkami a radioaktivním spadem, proto je z velmi pevného zesíleného PVC ve vojenské olivové barvě. Součástí balení jsou i protichemické přezůvky, chránící celé nohy až nad kolena. Kromě původního bojového určení lze pláštěnku využít jako velmi trvanlivou ochranu jednotlivce před deštěm a povětrnostními vlivy. Přezůvky lze využít například k brodění. Univerzální velikost. Souprava je součástí výbavy každého vojáka. Poskytuje ochranu povrchu těla proti kapkám všech kapalin (s výjimkou organických rozpouštědel) a radioaktivnímu prachu. Může se rovněž použít ke krátkodobé ochraně proti zápalným látkám jako je napalm a k nouzové ochraně proti účinkům světelného a tepelného záření jaderného výbuchu. Souprava se skládá s pláštěnky, rukavic a přezůvek. Je vyrobena z modifikovaného vysokotlakého polyetylénu, který má samozhášecí vlastnosti. Soupravu lze využít jak k vojenským účelům, tak i k zemědělským pracím (postřik stromů nebezpečnými kapalinami). Souprava JP-75 je určena jako prostředek jednorázového použití (pro použití v radioaktivním prostředí jako prostředek vícenásobného použití).
Minimální doba ochrany je 20 min.
Tepelný rozsah použití od -30 do +50 °C
Hmotnost 0,7 kg

Manuál
Při nenadálém napadení použijeme JP-75 tak, že nejprve odložíme zbraň, nasadíme ochrannou masku, vyjmeme, roztřepeme a nasadíme pláštěnku, ukryjeme zbraň pod pláštěnku a pod ní si nasadíme přezůvky a rukavice, vsuneme ruce do rukávů a zapneme pláštěnku pod krkem. Před vstupem do zamořeného prostoru odložíme výstroj nesenou na opasku, nasadíme ochrannou masku, nasadíme JP-75, připevníme opasek s výstrojí a nasadíme protichemické rukavice, uchopíme zbraň.Zamořená souprava se odkládá v pořadí: pláštěnka, přezůvky, rukavice, ochranná maska. Odložená souprava se při bojovém použití dezaktivuje nebo ničí (spálením, zakopáním do země).
Atombordel můžete zakoupit zde za 30 Kč za kus.V případě vyprodání lze zakoupit zde za 45 Kč popřípadě zde za 50 Kč.
Protichemická Pláštěnka JP-75 Protichemická Pláštěnka JP-75

Vševojskový ochranný plášť VOP-69
ochranný plášť je určen k ochraně před otravnými, radioaktivními a biologickými látkami, částečně před účinkem světelného a tepelného záření, před zápalnými látkami, k ochraně před nepohodou, k improvizované přepreavě přes vodní překážky a k postavení stanu. Soupravu ochranného pláště tvoří ochranný plášť a protichemické přezůvky. Rukavice jsou všité do rukávů. Je vyrobený ze specielní pogumované tkaniny. Ochranné pláště byly vyráběny ve třech velikostech.

Velikosti VOP-69:
I- pro osoby do 165 cm
II- pro osoby od 166 do 175 cm
III- pro osoby nad 175 cm

Ochranného pláště je možné použít jako pláštěnky, pláště oblečeného i s rukávy a jako kombinézy. Plášť má universální stahovací těsnící manžetu, lze ho tudíž využít s jakoukoliv maskou. Ochranného pláště jako kombinézy se použije v případě napadení OL, nebo biologickými prostředkly, kdy oblečení ochranného pláště jako kombinézy předcházelo jeho použití jako pláštěnky včetně masky, nebo v případě překonávání prostoru zamořeného otravnými nebo radioaktivními látkami. Při překonávání vodních toků je možno VOP použít dvojím způsobem.
a) oblečený i s rukávy a nafouknutou vzduchovou komorou. Kombinéza je rozdělena na dvě části, nafouknutá část zůstává v podstatě pod pažemi.
b) plovoucí na vodě ve formě záchranného pásu. tento způsob je vhodný pro přepravu osobní výstroje, přístrojů a materiálu. Vzduchová komora se nafoukne, kraje pláště se uvnitř sepnou trny a tám se vytvoří dno kruhu.

K postavení stanu slouží dva pláště. Stan má tvar kužele. Staví se tak, že se čtyři vyjímatelné trny ze spodního okraje pláště dají do čtyř spodních otvorů na obou předních krajích. Takto upravené dva pláště se odspodu sepnou k sobě přes obě lišty. Podpěrná tyč se v místě kapuce podloží, aby pláště neprotrhla.
VOP-69 můžete zakoupit zde za super cenu 40 Kč. V případě vyprodání lze zakoupit zde za 350 Kč.
Vševojskový ochranný plášť VOP-69 Vševojskový ochranný plášť VOP-69

Protichemický oděv OPCH-70
Oděv je určen k ochraně příslušníků jednotek chemického vojska. Chrání proti otravným látkám v plynné a kapalné formě, radioaktivnímu prachu a biologickým aerosolům. Oděv se skládá z ochranné kombinézy, rukavic, přezůvek a brašny. Materiál oděvu má sníženou hořlavost jak při účinku zápalných směsí, tak i při tepelném a světelném účinku jaderného výbuchu. Oděvy skladované v brašně nejméně 1x za měsíc rozbalit, prohlédnout, podle potřeby naklouzkovat a opět uložit, neskladovat ve větších vrstvách na sobě (nejlepší je ho šetrně srolovat, jako spacák).

Souprava obsahuje:
- brašnu (v případě poškození brašny lze zakoupit brašnu samostatně)
- kombinézu OPCH-70
- chladící převlečník
- pár bavlněných rukavic
- bavlněné spodní prádlo
- tři páry gumových rukavic
- gumové pouzdro na zásobník k Sa vz.58
- gumové pouzdro na bodák k Sa vz.58
- sadu na opravu obleku (skládající se z ampulek s benzinem na odmaštění a dekontaminaci poškozeného místa, samolepících záplat a kusu bavlněné látky na otření)
- velký plastový pytel na bezpečné uložení výstroje (gumičky přiloženy)

Hmotnost všech částí………...…6 až 7 kg
Rozměry (přepravní brašna)……………………...410 x 200 x 270 mm
Ochranné vlastnosti (v RDY)…... minimálně 270 min. (ochranná doba rukavic je kratší (minimálně 90-100 min.) proto jsou v sadě tři páry pro včasnou obměnu)
OPCH-70 můžete zakoupit zde za 200 Kč. V případě vyprodání lze zakoupit zde za 350 Kč
PROTICHEMICKÁ JEDNOTKA V OPCH-70 PROTICHEMICKÁ JEDNOTKA V OPCH-70

Speciální ochranný oděv civilní obrany SOO-CO
Je určen k ochraně těla uživatele před účinky BOL (bojových otravných látek), BBL (bojových biologických látek) a proti povrchové kontaminaci radioaktivními látkami. Je to jednodílná kombinéza (nosný materiál je polyamidová textilie s oboustranným nánosem speciální pryže (butylkaučuk s retardérem hoření). Oděvy skladované v brašně nejméně 1x za měsíc rozbalit, prohlédnout, podle potřeby naklouzkovat a opět uložit, neskladovat ve větších vrstvách na sobě (nejlepší je ho šetrně srolovat, jako spacák).

Souprava obsahuje:
- brašnu
- kombinézu SOO-CO
- chladící převlečník
- pár bavlněných rukavic
- dva páry gumových rukavic (nemusí být součástí soupravy)
- sadu na opravu obleku (sklenice s benzinem na odmaštění a dekontaminaci poškozeného místa, samolepících záplat a kusu bavlněné látky na otření. Vše zabaleno v plastovém sáčku uzavřeného pevnou gumičkou.)
- návod

Na nohavicích jsou umístěny podkolenní upínací pásky s trnovým zapínáním. Spodní část nohavic je ukončena celopryžovými přezůvkami s nártovým upínacím páskem na trn, pro upevnění přezůvky na obuv. Středový pásek slouží k upevnění a dotažení oděvu, aby nedocházelo k podkasávání oděvu. Všechny švy jsou izolovány zalévacím roztokem.

Velikosti:
č.1 - pro osoby do výšky 164 cm
č.2 - pro osoby od 165 - 176 cm
č.3 - pro osoby od 177 - 188 cm
SOO-CO můžete pořídit zde za 450 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!
Speciální ochranný oděv civilní obrany SOO-CO Speciální ochranný oděv civilní obrany SOO-CO

Filtrační ochranný převlek FOP-85
Filtrační ochranný převlek je určen k ochraně povrchu těla proti plynným otravným látkám. Jeho ochranné vlastnosti jsou založeny na speciální tkanině obsahující upravené aktivní uhlí. Převlek se skládá z blůzy, kalhot, rukavic, přezůvek a brašny. Používá se v prostředí kontaminovaném výpary nebo aerosoly otravných a některých agresívních látek. Umožňuje práci osob bez podstatného snížení výkonnosti. Lze používat dokud se absorbční vložka v obleku neopotřebuje viz. doba ochrany!!
Hmotnost všech částí ……………… 3,5 kg
Minimální doba ochrany ……………… 5 hodin
Doba ochrany proti parám a aerosolům otravných látek ……………… 6 až 24 hodin
Rezistenční doba RDY oděvu při 30 °C: 80 minut
Životnost oděvu při krátkodobém periodickém používání: 6 měsíců
Životnost oděvu při dlouhodobém nošení: 2 až 3 měsíce
Odolnost proti světelnému a tepelnému impulzu jaderného výbuchu ……. 60 J/cm2
Manuál k FOP-85 volně ke stažení zde.
FOP-85 můžete koupit zde za 150 Kč. V případě vyprodání lze zakoupit zde za 295 Kč.
FILTRAČNÍ OCHRANNÝ PŘEVLEK FOP-85 FILTRAČNÍ OCHRANNÝ PŘEVLEK FOP-85

Filtrační ochranný převlek FOP-96
FOP-96 slouží jako vševojskový ochranný prostředek k ochraně kůže před parami, hrubě disperzním aerosolem a drobnými kapkami toxických, dráždivých, agresivních či jinak škodlivých látek s perkutánním účinkem. Poskytuje účinnou ochranu i proti dešti (tkanina odpuzuje vodu, povrch tkaniny je hydrofobní) a částečně i proti biologickým škodlivinám (záchyt bakterií) a radioaktivnímu prachu. FOP-96 je řešen jako převlek na polní stejnokroj vzor 95, sestávající z rozepínatelné blůzy s kapucí, která je přizpůsobena zavedené ochranné masce OM-10M, kalhot, standardních vojenských šlí a PE skladovacího obalu. Základní sestava je doplněna protichemickými rukavicemi RPCH-96 a přezůvkami PPCH-96, transportní brašnou TB-96 a ochranným absorpčním obalem AO-96.
Hmotnost všech částí ……………… 4-5 kg
Minimální doba ochrany ……………… 5 hodin
Doba ochrany proti parám a aerosolům otravných látek ……………… 6 až 24 hodin
Rezistenční doba RDY oděvu při 30 °C: 80 minut
Životnost oděvu při krátkodobém periodickém používání: 6 měsíců
Životnost oděvu při dlouhodobém nošení: 2 až 3 měsíce
Odolnost proti světelnému a tepelnému impulzu jaderného výbuchu …… 60 J/cm2
FOP-96 můžete koupit zde za 1950 Kč.
FILTRAČNÍ OCHRANNÝ PŘEVLEK FOP-96

Rukavice protichemické
Klasické krátké protichemické rukavice pro FOP-85 a jiné protichemické oděvy. Kvalitní česká guma s RDY minimálně 90 minut.
Protichemické rukavice pořídíte zde za perfektních 35 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Přilba vz. 53
Přilby se hodí všude kde létají střepiny a padají předměty. Přilba se skládá z těla, vložky a podbradníku. Tělo je z ocelového plechu. Vložka je upevněna na obroučce s přestavitelnými čepy. Obroučka má 3 otvory, čímž lze dosáhnout 3 velikosti.Vložka přilby se skládá z plstěné vložky a koženého poutka. Zátylní pásky zajišťují přilbu proti posunu vpřed a vzad.
Barva : khaki
Hmotnost : 800g
Seženete jí zde za 150 Kč.
Přilba plechová

Souprava pro kontrolu ozáření jednotlivce SKOJ-58a
Souprava pro kontrolu ozáření jednotlivce SKOJ-58a slouží ke zjištění dávek ozáření osob zářením gama a tvrdým zářením beta. Souprava obsahuje: 50 ks slepých dozimetrů SD 50, 5 ks samoodečítacích dozimetrů T 5, 5 ks samoodečítacích dozimetrů T 50, nabíjecí a vyhodnocovací zařízení a manipulační nástavec. Souprava je uložena v dřevěném truhlíku s veškerým příslušenstvím. Hmotnost soupravy je 7,8 kg. Nabíjecí a vyhodnocovací zařízení pro dozimetry slouží k nabíjení a vyhodnocování slepých dozimetrů SD 50 (s použitím manipulačního nástavce) a k nabíjení samoodečítacích dozimetrů T 5 a T 50 (bez použití manipulačního nástavce). Je vestavěno do skříňky odlité z lehké slitiny, na jejímž povrchu jsou umístěny tyto díly: uzávěr pouzdra pro monočlánky, uzávěr osvětlovacího tělesa, páčka spínacího zařízení, lůžko pro nabíjení dozimetrů s uzávěrem a mikroskop s elektrometrem. Pro napájení nabíjecího a vyhodnocovacího zařízení jsou použity dva monočlánky o napětí 1,5 V. Dozimetr SD 50 je dvourozsahový. Má dvě samostatné ionizační komůrky do 5 R a do 50 R. Je jím možno měřit dávky do 5 R a do 50 R.
  Na hlavici dozimetru SD 50 je vyryto značení:
 • číslo soupravy, ke které dozimetr patří
 • typové označení slepého dozimetru „SD“
 • pořadové číslo dozimetru v soupravě
Samoodečítací dozimetr T 5 je jednorozsahový do 5 R, s přímým odečítáním dávky. Slouží k přímému zjišťování dávek a přírůstků dávek záření gama.
  Hlavice dozimetru je černě nabarvena a je na ní označení:
 • číslo soupravy, ke které dozimetr patří
 • typové označení dozimetru „T 5“
 • pořadové číslo dozimetru v soupravě
Samoodečítací dozimetr T 50 je jednorozsahový do 50 R, s přímým odečítáním dávky.
  Na hlavici dozimetru, která nabarvena základní barvou, je vyryto označení:
 • číslo soupravy, ke které dozimetr patří
 • typové označení dozimetru „T 50“
 • pořadové číslo dozimetru v soupravě
Samovolný pokles napětí v dozimetru nesmí přesáhnout hodnotu 4% za 24 hodin při normálních podmínkách. Manipulační nástavec slouží k správnému nabíjení a vyhodnocování slepých dozimetrů SD 50. Manipulační nástavec určuje správnou polohu dozimetru v nabíjecím lůžku. Manipulační nástavec se nasazuje na tělo nabíjecího lůžka a mírným tlakem a otáčením se přesunuje z polohy označené „0“ přes polohu „S“ a dále přes polohu do polohy“50“. Při tom se dozimetr SD 50 postupně zatlačuje do nabíjecího lůžka a rovněž se postupně připojují ionizační komůrky. V poloze „S“ je spojen pouze obvod osvětlení, v poloze „5“ je připojena ionizační komůrka do 5 R, v poloze „50“ jsou připojeny obě ionizační komůrky do 5 R a do 50 R. Svítilna slouží k osvětlování pracoviště při práci za tmy, při dělání záznamů apod. Profukovací balónek je určen k čištění lůžka pro nabíjení dozimetru u nabíjecího kontaktu dozimetru. Nečistoty se nesmějí vyfukovat ústy.
SKOJ-58a koupíte zde za 550 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Skupinový dozimetr EDOS
Skupinový dozimetr EDOS je určen pro stanovení dávky ionizujícího záření gama při jaderném napadení nebo pobytu v zamořeném prostoru. Uložen je ve dvoudílném vodotěsném pouzdře. Rozsah měření je 20 až 800 rad, ve dvou podrozsazích: 20 až 150 rad a 20 až 800 rad. Chyba měření je ±20 % v rozmezí 50 až 800 rad s dodatkovou chybou, do ±15 % v rozmezí 30 až 50 rad za normálních klimatických podmínek. Přístroj může pracovat v teplotním rozmezí od -25 °C do +50 °C. Při okrajových teplotách může přídavná chyba činit dalších ±10 %. Samovolný pokles údaje nepřesahuje 7 % za 150 hodin. Podstata funkce dozimetru vychází z principu modifikovaného radiačního článku, který nabíjí připojený kondenzátor. Napětí na kondenzátoru je úměrné dávce záření gama. K měření napětí slouží elektronický voltmetr. Ozařování dozimetru EDOS se děje vždy při vypnutém přístroji. Zdroj napětí slouží pouze při odečítání údaje o dávce nebo při vymazání. Baterie nebo speciální skladovací člen se vkládají do pouzdra na boku přístroje, a to je uzavřeno šroubovým uzávěrem. Skladovací člen se používá jen v případě dlouhodobého uložení ve skladech. Při předpokládaném použití se nahrazuje tužkovou baterií typu 154 nebo 155.

Hmotnost přístroje: 0,35 kg
rozměry přístroje: 72 x 112 x 41 (mm).
Napájení: Napájecím zdrojem je 1,5V tužkový článek typu 154 nebo 155.
Doba potřebná k přípravě dozimetru a vyčtení údaje nepřesahuje 8 s.
Stupnice skupinového dozimetru EDOS je cejchována v jednotkách dávky RAD. Z hlediska biologického účinku je dávka 1 RAD ekvivalentní dávce 1 R. A 1R=10mGy

Souprava skupinového dozimetru EDOS obsahuje:
- kožené pouzdro přístroje;
- dozimetr;
- skladovací člen;
- záznamník.

Návod zde.
EDOS koupíte zde za 500 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Krystalový dozimetr DK-62
Je určen ke kontrole ozáření osob velkými dávkami ionizujícího záření gama a tvrdého záření beta. Dávka se vyhodnocuje v rentgenech (R) na vyhodnocovacím zařízení VDK-62 (VDK-62a). Rozsah měření DK-62 je 0 – 800 R s nejnižší odečitatelnou dávkou 20 R. Údaj dozimetru se ustálí nejdéle za 3 minuty po ozáření. Ozářený dozimetr je možno regenerovat po prahovou citlivost intenzivním osvětlením slunečním nebo umělým světlem. K regeneraci dávky 500 R je třeba asi 20 000 luxhodin. Dozimetr DK-62 je čirý monokrystal KCl rozměru 7 x 7 X 20 mm, uložený v držáku z neprůhledné plastické hmoty, který má výřez pro nezáměnné vložení do vyhodnocovacího přístroje. Je opatřen značkou a evidenčním číslem. Dozimetr je uložen v pouzdře tvaru nízkého válce z neprůhledné plastické hmoty, vodotěsného, velikosti 20 x 42 mm. Pouzdro se smí otevírat jen při vyhodnocování. Je označeno shodně s dozimetrem. Vyhodnocování dávky se provádí subjektivně fotokolorimetrem. Krystaly alkalických halogenidů se účinky ionizujícího záření zbarvují (KCl fialově). Sytost zbarvení je úměrná celkové absorbované energii záření, tzn. dávce.

K vyhodnocení slouží vyhodnocovací přístroj VDK-62
Krystalový dozimetr DK-62 lze zakoupit zde za 20 Kč.

Vyhodnocovací zařízení VDD-80
Vyhodnocovací přístroj VDD 80 je určen k měření dávek gamaneutronového záření registrovaného diagnostickým dozimetrem DD-80 v rozsahu 5 až 1500 cGy. Přístroj je stolního provedení se sklopnou opěrkou, má celokovovou konstrukci s demontovatelnými kryty. Na předním panelu se nachází vyhodnocovací LED displej, zakládací zařízení pro vyhodnocovaný dozimetr a ostatní ovládací prvky. Na vrchním krytu přístroje se nachází objímka lampy LUF, která umožňuje výměnu lampy bez použití nástrojů.
Kontrola přístroje se vykonáva měřením dozimetru–standardu v červeném obale (je součástí každé soupravy) a porovnaním naměřené hodnoty s údajem v záznamníku přístroje na str. 3.

Rozsah měření dávky – 5 až 1500 cGy
Doba přípravy přístroje na měření – do 5 min.
Doba vyhodnocení 1 ks dozimetru DD-80 – do 30 s
Kalibrace přístroje – automatická
Klimatická odolnost:
- provozní podmínky: teplota – 25 až +50 °C rel. vlhkost 80 %
- podmínky skladování: rel. vlhkost do 98 %
Napájení:
- ze střídavé sítě 220 V –40 % až +10 % ........... příkon 35 W
- jednosměrné 12 V až 27 V, .................................... odběr pri 12 V 4 A při 27 V 1,5 A
Rozměry přístroje – 300 x 170 x 325 mm
Hmotnost – 8,8 kg
Vyhodnocovací zařízení VDD-80 lze zakoupit zde za 1255 Kč.

Dozimetr DC-1A-71
Souprava je krabička (pouzdro) o rozměrech 12 x 16 x 2,5 cm. Napájí se dvěma tužkovými (AA) bateriemi. Obsahuje 1 komoru s nabíjecím konektorem a 5 komor, kde jsou zasunuté dozimetry T-50 (5 kusů). Dozimetr T-50 je válec o průměru 1,5 cm a délce 12 cm. Součástí soupravy je koženková brašna s poutkem k uchycení na opasek. Celková hmotnost soupravy je 0,5 kg. Souprava slouží pro zjištění dávky záření v oblasti radioaktivího zamoření maximálně do dávky 50R. Dozimetry jsou samoodečítací. Zasunutím do (pouzdra) komory s konektorem dojde k nabití dozimetru přibližně na 24 hodin. Tím je dozimetr připraven k použití. Hodnota ozáření se odečítá přímo na stupnici uvnitř dozimetru přes skleněnou optiku na konci válce (dozimetru).

Souprava obsahuje:
5 ks samoodečítací tužkový dozimetr T-50
1 ks pouzdro soupravy
1 ks koženková transportní brašna k připnutí na opasek
1 ks náhradní víčko dozimetru
1 ks náhradní víčko krytu nabíječe
1 ks záznamník s přidruženým návodem

Podrobný návod je uveden na pouzdru sestavy.
Dozimetr DC-1A-71 lze zakoupit zde za 200 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Dozimetr DC-1B-74
Souprava je krabička (pouzdro) o rozměrech 12 x 16 x 2,5 cm. Napájí se dvěma tužkovými (AA) bateriemi. Obsahuje 1 komoru s nabíjecím konektorem a 5 komor, kde jsou zasunuté dozimetry T-50 (2 kusy), T-10 (2 kusy) a T-05 (1 kus). Dozimetry jsou válce o průměru 1,5 cm a délce 12 cm. Součástí soupravy je koženková brašna s poutkem k uchycení na opasek. Celková hmotnost soupravy je 0,5 kg. Souprava slouží pro zjištění dávky záření v oblasti radioaktivího zamoření maximálně do dávky 50R. Dozimetry jsou samoodečítací. Zasunutím do (pouzdra) komory s konektorem dojde k nabití dozimetru přibližně na 24 hodin. Tím je dozimetr připraven k použití. Hodnota ozáření se odečítá přímo na stupnici uvnitř dozimetru přes skleněnou optiku na konci válce (dozimetru).

Souprava obsahuje:
2 ks samoodečítací tužkový dozimetr T-50
2 ks samoodečítací tužkový dozimetr T-10
1 ks samoodečítací tužkový dozimetr T-05
1 ks pouzdro soupravy
1 ks koženková transportní brašna k připnutí na opasek
1 ks náhradní víčko dozimetru
1 ks náhradní víčko krytu nabíječe
1 ks záznamník s přidruženým návodem

Podrobný návod je uveden na pouzdru sestavy.
Dozimetr DC-1B-74 lze zakoupit zde za 200 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Intenzimetr IT-65
Intenzimetr IT-65 je přenosný dozimetrický přístroj určený k měření úrovně radiace v zamořeném terénu a k dozimetrické kontrole stupně zamoření povrchů osob, výzbroje, techniky, potravin, vody, různých předmětů, objektů a terénu radioaktivními látkami.

Souprava intenzimetru IT-65 tvoří:
- intenzimetr IT-65 nebo IT-65 a
- sonda
- brašna se zabudovaným kontrolním zářičem
- pryžové ochranné návleky na sondu (5 ks)
- sluchátko
- propojovací kabel pro připojení přístroje k palubní síti
- žárovka 27 V (2 ks); jen u původního provedení propojovacího kabelu, u novějšího provedení jsou žárovky nahrazeny srážecími odpory
- záznamník s návodem k obsluze přístroje

Měřicí rozsah 0,05 mR/h až 500 R/h je rozdělen do dvou podrozsahů. Základní chyba měření při teplotě 15 °C až 25 °C a při relativní vlhkosti 65 % je ± 20 %, při teplotách -30 °C až 15 °C a 25 °C až 50 °C je přídavná chyba ± 30 %.
Přístroj je vodotěsný a snese ponoření do hloubky 0,5 m. Napájeníje řešeno buď z vnitřního zdroje dvěma monočlánky (typ 5044 nebo 142), nebo z vnějšího zdroje - z palubní sítě mobilních prostředků 12 V nebo 24 V.
Nepřetržitá pracovní doba přístroje napájeného z jedné sady čerstvých monočlánků je 30 hodin.
Rozměry brašny jsou 265 x 160 x 115 mm
Hmotnost ......... 2,8 kg

Návod zde.
Intenzimetr IT-65 pořídíte zde za 790 Kč.

Radiometr RGBT-62
Radiometr RBG-T-62 je polní radiometrická souprava určená k dozimetrioké kontrole stupně zamoření potravin, vody, součástí výstroje, výzbroje, předmětů běžné potřeby a povrchu různých objektů. Radiometrem lze též měřit nízké hodnoty úrovně radiace. Dozimetrická kontrola stupně zamoření se provádí měřením plošné aktivity. Radiometr měří plošnou aktivitu v počtech rozpadů za minutu na jeden cm2.

2,5k rozp/min.cm2 = 1 mR/h

Přístroj je stejný jako IT-65 v případě, že je přepnutý do polohy mR/h. Je však citlivější a přesnější.
Radiometr pracuje v rozmezí teplot -40 °C až +50 °C, při relativní vlhkosti do 95 %. V rozmezí teplot 15 °C až 25 °C a relativní vlhkosti 65 % činí chyba při měření záření beta ±20 % a při měření záření gama ±30 %.
Přídavná chyba při měření v mezních klimatických podmínkách činí ±30 %. K napájení přístroje jsou třeba 2 monočlánky o napájecím napětí 1,7 až 3,1 V. Rozměry brašny jsou 225 x 105 x 170 (mm) a hmotnost celé soupravy 3,5 kg.

Souprava má tyto hlavní části:
- vlastní přístroj
- sondu
- montážní klíč
- kontrolní zářič (dle zákona nesmí být přítomen)
- sluchátko
- napájecí monočlánky (nejsou součástí)
- záznamník s návodem k obsluze
- ochranné pryžové návleky
- brašna

Sonda se skládá z hlavice a držadla. Je opatřena kabelem pro připojení k vyhodnocovacímu přístroji. Hlavici sondy tvoří děrovaná duralová trubka, spojená pevně s držadlem. Uvnitř trubky je Geiger-Mullerův počítač měřící záření beta a gama.
Na trubce je nasazena otočná děrovaná clona, mající tři stabilní polohy. V první poloze se měří záření gama a beta, v druhé poloze se také měří záření gama a beta, ale s desetkrát menší citlivostí než v první poloze. Ve třetí poloze se měří pouze záření gama. Záření způsobí při vniknutí do aktivního prostoru GM počítače proudový impuls. Průchodem tohoto proudového impulsu pracovním odporem vznikne napětový impuls, který je veden do tvarovacího obvodu, kde jsou impulsy převedeny (normalizovány) na impulsy o stejné amplitudě a šířce. V integračním obvodu jsou tyto impulsy převedeny na stejnosměrný proud, jehož velikost je úměrná četnosti přivedených impulsů a tím i měřené veličině.
Vlastní přístroj je vestavěn do kovové skříňky. Obsahuje elektronické obvody ke zpracování odezvy sondy, napájecí zdroj a panel s ovládacími prvky. Uprostřed panelu je měřidlo, po pravé straně je zásuvka pro připojení kabelu sondy chráněná šroubovým uzávěrem a zásuvka pro sluchátko. Po levé straně panelu je pětipolohový přepínač rozsahů, který slouží rovněž k zapínání a vypínání radiometru. Přepínačem lze nastavit tři rozsahy měření. Sluchátko se používá k akustické indikaci ionizujícího záření. Pryžové návleky slouží k ochraně sondy před jejím zamořením a znečištěním. Brašna slouží k uložení radiometru a příslušenství. Na vnitřním levém boku brašny je umístěn kontrolní zářič sloužící k ověření funkce přístroje.

Návod je ke stažení zde.

Radiometr RGBT-62 pořídíte zde za 790 Kč.

Intenzimetr DC-3A-72
Výbava mobilních průzkumných jednotek CO. Slouží k měření hodnot radiace v R/h a v mR/h. Přístroj má velice jednoduché ovládání. Rozsah stupnice v mR/h:200 a v R/h:200

Souprava obsahuje:
1 ks intenzimetr
1 ks koženková transportní brašna k připnutí na opasek

Hmotnost soupravy: 0,39 Kg
Rozměry soupravy: 140 x 76 x 42 mm

Podrobný návod je uveden na pouzdru sestavy.
Intenzimetr DC-3A-72 lze zakoupit zde za 1200 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Chemický průkazník CHP-71
Chemický průkazník CHP-71 je zařízení chemického průzkumu, nahrazující starší chemický průkazník PCHR-54. Přístroj je schopen pracovat jak ve vozidlech, kdy je napájen z baterie vozidla, tak při pěším průzkumu, v tomto případě je napájen z vlastní baterie.
Princip činnosti: přístroj nasává vzduch přes vstupní filtr, který ho zbaví hrubých nečistot a kyselých par. Vzduch dále proudí do průtokoměru a dále do průkazníkových trubiček (čtyři vedle sebe). Je-li třeba zjistit zamoření bojové techniky, zeminy, či jiného materiálu nasadí se na přívodní trubici vstupního filtru speciální nástavec. Přístroj byl vyroben a testován pro použití v náročných podmínkách a prokázal, že odpovídá příslušným vojenským normám. Díky účinnému tlumení nárazů je schopen pracovat nepřetržitě až 1000 hodin bez nutnosti oprav.

Rozměry: ............... 210 x 200 x 75 mm
Hmotnost: ............... 2,9kg
Zdroje el. energie: ............... elektrická síť vozidel s napětím 12 až 24 V ( + 20 %, - 10% ; vlastní zdroje (4 monočlánky 1,5 V )
Příkon: ............... pro provoz ve vozidle maximálně 25 W mimo vozidlo maximálně 1,5 W
Doba přípravy k provozu: ............... V normálních podmínkách 2 min. V zimních podmínkách 10 min.
Doba provozu: ............... Ve vozidlech nepřetržitě Mimo vozidlo do 60 minut při teplotě -30°C do 6 hodin při teplotě nad 0°C
Mechanická odolnost přístroje: ............... dynamická pevnost do 120 g, odolnost vibracím do 80 HZ (při zrychlení 6g)
Obsluha: ............... 1 muž
Přístroj včetně průkazníkových trubiček může pracovat v rozmezí teplot: ............... - 40° až + 50°C

Přehled údajů o průkazníkových trubičkách:
dva žluté proužky ............... yperit
dva zelené proužky ............... fosgen, kyanovodík, chlorkyan
tři červené proužky ............... nervově paralytické látky
Chemický průkazník CHP-71 pořídíte zde za 450 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Vytyčovací praporek ZAMOŘENO
Žlutý praporek sloužící k vytyčení hranic zamořeného prostoru. Praporek je vyroben z pevné žluté tkaniny o rozměrech 350x 350 mm s nápisem "ZAMOŘENO" je vybaven kapsou na vkládání vložek o rozměru 80x80 mm(s upřesněním druhu zamoření a doby jeho zjištění) a spočívá na kovové žerdi s nášlapnou patkou. Délka žerdi je 1300 mm.
Vytyčovací praporek pořídíte zde za perfektních 10 Kč !DOČASNĚ VYPRODÁNO!.

Jodid draselný
Jodid draselný se podává preexpozičně perorálně v tabletách. Přijatý jód nasytí štítnou žlázu a sníží se tím vychytávání radioaktivních nuklidů jódu během pobytu v radioaktivně zamořeném prostředí. Snižuje riziko vzniku rakoviny šťítné žlázy na minimum. Tento jód je speciálně vyroben pro toto použití. Dávkování je následující :
Při vyhlášení radiační havárie a na výzvu užijí obyvatelé do 1 hodiny od vzniku nebezpečí tyto dávky jodidu draselného:
 • novorozenci do 1 měsíce věku - 1/4 tablety = 16 mg jodidu draselného
 • kojenci a děti od 1 měsíce do 3 let - 1/2 tablety = 32 mg jodidu draselného
 • děti od 3 let do 12 let - 1 tabletu = 65 mg jodidu draselného
 • dospělí a děti od 12 let - 2 tablety = 130 mg jodidu draselného
Dávkování je obsaženo v příbalovém letáčku a na obalu.
Jodid draselný koupíte zde za 34 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Vitamin C
Vitamin C se podílí zejména na obnově a udržování pojivové tkáně a působí jako antioxidant. Posiluje imunitu a ve větších dávkách funguje jako radiprotetikum. Pro správné použití Vitaminu C jako radioprotetika je doporučeno ho brát dlouhodobě (minimálně 2 měsíce) ještě před ozářením v max. dávce 2000 mg.
Vitamin C pořídíte zde za 118 Kč.

Paralen
Paralen je analgetikum běžně dostupné ve všech lékárnách. Pro svou schopnost tlumit bolest je velmi užitečný.
Paralen koupíte zde za 21 Kč.

Endiaron
Endiaron patří mezi střevní dezinficiens, což znamená, že dokonale vyprovodí ze střev všechny nevítané mikroorganismy: bakterie, prvoky, kvasinky, plísně.
Endiaron koupíte zde za 127 Kč.

WATER JEL R1 a R2
Dvoufázová léčba pro prevenci a minimalizaci následků radioterapie na pokožku pacienta v průběhu a po ukončení léčby.
Přípravek R1 – Je určen pro aplikaci okamžitě po provedení léčby. Chladí popáleniny a podráždění po ozáření. Přináší úlevu od bolesti. Hydratuje pokožku.
Přípravek R2 - Používá se několikrát denně po provedení léčby a před další dávkou. Zklidňující emulze, která podporuje hojení a zmírňuje podráždění poškozené pokožky. Umožňuje ochranu před slunečním UVA a UVB zářením a pacient se tak může i v průběhu léčby věnovat obvyklým činnostem. Pomáhá snižovat uvolňování mediátorů.
WATER JEL R1 a R2 koupíte zde za 313 Kč.

Octan hlinitý
Přináší okamžitou úlevu při mechanicky způsobených otocích a pohmožděninách, při pošítání hmyzem. Má adstringentní, chladivé a antiseptické účinky. Zabraňuje narůstání otoku.
Příprava:
Postupně rozpusťte obsah sáčku A a B ve 330-500 ml vody. Čerstvý roztok použijte k přípravě obkladů. Do roztoku namáčíme látku a přiložíme na postižené místo
Octan hlinitý zakoupíte zde za 52 Kč.

Carbosorb
Přípravek pohlcuje plyny a toxické látky ze zažívacího ústrojí a chrání sliznice zažívacího ústrojí před dráždivými účinky potravy a před průjmy.
Carbosorb zakoupíte zde za 54 Kč.

Borová mast
Mast s obsahem kyseliny borité na ochranu pokožky při vlhku, k její regeneraci, pomáhá hojit drobná mechanická poranění.
Borovou mast zakoupíte zde za 27 Kč.

Soda
Soda tabletová obshuje 1 g jedlé sody (1000 mg hydrogenuhličitanu sodného) v jedné polykací tabletě, která spolehlivě pomáhá při problémech se zažíváním. Navíc šíhlý tvar tablety a dělící ryska zaručují vysoký komfort při užívání.
Sodu zakoupíte zde za 38 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Ajatin
Přípravek je určen k dezinfekci běžných povrchových poranění.
Ajatin zakoupíte zde za 37 Kč.

Autoinjektor GAI
Používá se při zasažení nervově paralitickými látkami. Vkládají se do něj LIS (laická injekční stříkačka). Červená LIS s bojovou náplní proti látkám typu V je přiložena spolu s návodem. Náplň i autoinjektor jsou zataveny v plastovém obalu.
Návod si můžete stáhnout zde.
GAI zakoupíte zde za 5 Kč.V případě vyprodání lze zakoupit zde za 25 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Zdravotnická brašna vz. 80
Zdravotnická brašna vzor 80 obsahuje veškerý obvazový materiál a základní nástroje pro provedení první pomoci a první zdravotnické pomoci pro velký počet lehce, či několik těžce raněných. Po doplnění základních chirurgických nástrojů ji lze nouzově využít i k operaci. Je potřeba doplnit desinfekci, léčiva a vyměnit leukoplasti a spofa náplasti za nové.
Zdravotnickou brašnu vzor 80 zakoupíte zde za 500 Kč.

Rozstřikovač R-36/55
Přenosný rozstřikovač je určen k částečné i úplné speciální očistě výzbroje, bojové a dopravní techniky, malých staveb (i vnitřních povrchů), proviantního materiálu v obalech, zvířat a osob. Kapalné směsi při speciální očistě se na zamořené povrchy nanášejí rozstřikováním. Ze zásobní nádrže se vytlačují stlačeným vzduchem. Rozstřikování přerušuje obsluha uzavíracím ventilem. Nádrž rozstřikovače je opatřena plnicím hrdlem a uzávěrovou maticí. V horní třetině nádrže je nosný pás, kterým je uchycena hustilka a nosné popruhy. Ve spodní části nádrže je patka nesoucí bederní opěrku se závěsnými háčky a hustilkou, vzduchový ventil a vypouštěcí koleno. Ve dně nádrže je vypouštěcí ventil pro kapalné směsi, napojený přes vypouštěcí trubku a vypouštěcí koleno na hadici, uzavírací ventil a proudnici. Vzduch do nádrže se pumpuje hustilkou přes pojistný vzduchový ventil, spojovací trubku, vzduchový ventil a přívodní trubku, která ústí u plnicího hrdla nádrže. Velikost tlaku vzduchu se kontroluje tlakoměrem. Při práci a rozstřikovačem je píst hustilky zajištěn v dolní poloze pomocí třmenu na rukojeti hustilky. Mezi spojem hadice a uzavíracím ventilem je sítko k zachycování větších částí suspenze, které by mohly ucpat trysku s rozprašovací jehlou. Okapávací kroužek zamezuje stékání kapalných směsí po proudnici.
  Technické údaje:
 • Objem nádrže 12 l
 • Objem náplně 8 až 9 l
 • Průměr nádrže 200 mm
 • Výška rozstřikovače 590 mm
 • Hmotnost prázdného rozstřikovače 11,5 kg
 • Hmotnost rozstřikovače s náplní 20 až 21 kg
 • Hmotnost soupravy rozstřikovače v bedně 27 kg
 • Rozměry bedny 690x400x365 mm
 • Délka vypouštěcí hadice s proudnicí 1470 mm
 • Pracovní tlak v nádrži s náplní 800 kPa
 • Zkušební tlak 1500 kPa
 • Doba pro vytvoření pracovního tlaku s náplní 1,5 až 2 min (tj. asi 110 zdvihů pístu hustilky)
 • Doba pro naplnění nádrže nálevkou se sítkem 0,5 až 1 min
 • Doba k vyprázdnění nádrže při nepřetržitém výtoku 8 l kapalné směsi při tlaku 800 kPa tryskou č. 2 asi 5,5 min
 • Doba pro rozvinutí přenosného rozstřikovače k činnosti 6 až 7 min (není zahrnuta doba pro přípravu kapalných směsí)
 • Doba svinutí, ošetření a konzervace rozstřikovače 30 až 40 min
 • Teplotní provozuschopnost je dána minimální a maximální pracovní teplotou směsí
 • Obsluha 1 osoba
R-36/55 zakoupíte zde za 450 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Chlorové vápno
Balení chlorového vápna o hmotnosti 1Kg lze sehnat v každé dobré drogerii, používá se k odmořování terénu, budov, osob a materiálu zamořených bojovými chemickými látkami. Můžeme ho využít v práškové formě (rozsypáváme pomocí rozsypávačky), ve formě kaše nebo jako roztoku (pro použití v rozstřikovačích).
Příprava roztoku:
Vodný roztok se připravuje přidáním dvou dílů chlorového vápna k 5 dílům vody. Vzniklá suspenze se musí důkladně míchat po dobu 20-30 minut. Potom se nechá ustát. K odmořování se používají čiré, nebo málo zkalené roztoky. používá se k odmořování kovových, pryžových a dřevěných materiálů zamořených látkami typu "V", yperitem, sarinem apod.
Chlorové vápno zakoupíte zde za 71 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Chloramin
Balení Chloraminu T o hmotnosti 1Kg lze sehnat v každé dobré drogerii, používá se k odmořování terénu, budov, osob a materiálu zamořených bojovými biologickými prostředky. Lze ho použít i k přípravě nezávadné pitné vody.
Příprava roztoku:
V každém 1 litru vody rozmíchat 50g Chloraminu T. Po provedení postřiku necháme roztok minimálně 30 minut účinkovat.
Příprava nezávadné pitné vody:
Rozmícháme 10g Chloraminu T v 1000 litrech vody a necháme ustát 2 hodiny.
Chloramin T zakoupíte zde za 177 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Malá koupací souprava MKS
Slouží nejen k hygienické očistě ale dá se využít i jako odmořovací sprcha. Je možno topit kapalnými palivy - naftou, petrolejem, benzínem nebo tuhými palivy - dřevo, uhlí. Pro napájení stačí voda z potoka - souprava má vlastní čerpadlo nebo ji je možno napojit na vodovodní řád.
Návod k dispozici zde
MKS zakoupíte zde za 4200 Kč.

IPB-60 (pouze obal)
Obal od původního individuálního protichemického balíčku, vhodný pro zhotovení IBSO-13
Obal IPB-60 zakoupíte zde za 5 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Individuální protichemický balíček IPB-80
Individuální protichemický balíček vzor 80 slouží k částečné speciální očistě (nenahrazuje celkovou speciální očistu) při zasažení bojovými chemickými biologickými látkami a při zasažení radioaktivními látkami. IPB-80 je originálně zabalený v papíře přímo ze skladu, bakelitový obal je zajištěn lepicí páskou. Striktně dodržujte pokyny v návodu!
IPB-80 obsahuje:
- DESPRACH (bentonit s vysokým obsahem montmorillonitu)
- dezinfekční mýdelko
- gázové přířezy
- návod (ke stažení zde)
IPB-80 zakoupíte zde za skvělých 20 Kč.

Zdravotnický prostředek jednotlivce ZPJ-80
Je určen pro částečnou speciální očistu při zasažení bojovými chemickými nebo biologickými látkami a při zasažení radioaktivními látkami. Dále slouží pro přípravu bakteriologicky nezávadné vody a poskytnutí nejzákladnější první pomoci. Striktně dodržujte pokyny v návodu!
ZPJ-80 obsahuje:
- DESPRACH (bentonit s vysokým obsahem montmorillonitu)
- DIKACIT (tablety pro přípravu bakteriologicky nezávadné vody)
- oční vodu (borová voda)
- dezinfekční mýdelko
- gázové přířezy
- návod
- houbičku
- LIS s náplní proti nervově-paralytickým látkám (dnes už není součástí ZPJ-80)
- obvaz kapesní vz. 80 (není součástí, lze zakoupit zvlášť)
ZPJ zakoupíte zde za 150 Kč.

Filtroventilační zařízení FVKP-M1-E
Filtrační a ventilační zařízení FVKP-M 1-E je určeno k vybavení objektů (protichemických úkrytů apod.). Zařízení dodává do objektu potřebné množství očištěného vzduchu pro osoby v objektu (úkrytu) a slouží k vytvoření potřebného přetlaku vzduchu v objektu. Přiváděný vzduch se zařízením očistí od otravných a radioaktivních látek a bojových biologických prostředků. Osoby pobývající v úkrytu nemusí mít po dobu chemického nebo biologického napadení nasazeny prostředky protichemické ochrany jednotlivce v ochranné poloze, pokud bylo filtrační a ventilační zařízení uvedeno do činnosti. Používá dvou kolektivních filtrů typu FP-50.
FVKP-M1-E zakoupíte zde za 2100 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Kolektivní filtry FP
Kolektivní filtry typu FP jsou filtry pro FVZ používané v úkrytech CO. Jsou válcovitého tvaru, vstupní otvor filtru je opatřen bajonetovým závitem s pryžovým těsněním, slouží k propojení k přívodu vzduchu do FVZ, otvor je uzavřen ocelovým víkem. Výstupní otvor na boku filtru uzavřen totožným víkem, slouží pro propojení filtrů s ventilátorem FVZ. Otvor na dně slouží pro spojení více filtrů do série. Víka filtru se otevírají speciálním klíčem. Pouzdro filtrů je vyrobeno z ocelového plechu opatřeného antikorozním nátěrem v barvě khaki. Uvnitř filtru je filtrační papír a lisované aktivní uhlí.
Řez filtrem typu FP
Ochranné vlastnosti kolektivních filtrů typu FP:
- radioaktivní prachové částice zachycuji dlouhodobě
- proti aerosolům a parám otravných látek
- choroboplodné zárodky zachycují dlouhodobě
- proti průmyslovým látkám chrání částečně (vyjma speciálních typů)
FP-50
Kolektivní filtr FP-50 slouží k ochraně před toxickými účinky otravných látek, toxinů a radiačními a toxickými účinky radioaktivních látek a infekčními účinky biologických prostředků. Používá se ve spojení s FVZ typu FVKP. Lze ho použít i s jinými typy FVZ určených pro CO.
FP-50 zakoupíte zde za 250 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Ventilátor V/III
Velmi výkoný ventilátor kvalitního provedení, doporučený k použití v IÚ jako ventilátor IFVZ. Ventilátor V/III sestává z dvoudílné spirální skříně se zamontovaným měřičem množství vzduchu ve výtlačném hrdle, oběžného kola, hřídele (uloženého v kuličkových ložiskách) a řemenice třecího převodu. Příslušenství ventilátoru je pryžová spojka a upevňovací šrouby. Před uvedením ventilátoru do provozu se sejme štítek a víčko maznice. Z přiložené ampule s olejem se do maznice nalije max. 1/4 obsahu oleje. Maznice se uzavře a ventilátor uvede do chodu. V případě potřeby dalšího přimazání ložisek lze použít libovolného ložiskového tuku. Po uvedení ventilátoru do provozu je nutno překontrolovat směr otáčení oběžného kola dle šipky na skříni ventilátoru ze strany řemenice a sledovat teplotu pouzder ložisek.
Ventilátor V/III zakoupíte zde za 320 Kč.

Kyslíkový lahev velká
Kyslíková lahev lze využít v úkrytu s režimem regenerace (pohlcování CO a CO2, okysličování) pro obohacování vzduchu kyslíkem. Lahve musí být uloženy ve specielní samostatné místnosti (kyslíkárna) vybavené zapojením lahví do rozvodu vzduchu a oddělené od zbytku krytu plynotěsnými dveřmi. Kyslíkárna musí být co nejdále od úkrytové místnosti avšak blízko filtrovny či přímo v ní dostatečně daleko od zdrojů tepla. Vodní objem lahve je 10l. Je nutné provádět pravidelné tlakové zkoušky.
Kyslíkovou lahev koupíte zde za 520 Kč. !DOČASNĚ VYPRODÁNO!

Zdravotnická nosítka
Klasická plátěná zdravotnická nosítka Československé provenience využívané jak armádou tak i složkami CO, krom původního účelu lze jich využít v úkrytu i jako postel s ložnou plochou 177x44 cm. Nosítka se dají složit do kompaktní velikosti (220x20x14 cm) umožňující jejich opření či zavěšení na zeď. K nosítkám lze zakoupit potah poskytující větší komfort, i zdravotnický popruh pro pohodlnější přenášení nosítek. I přes velké rozměry není problém pro Armatex posílat nosítka poštou.
Zdravotnická nosítka koupíte zde za 160 Kč.

Polní telefon TP-25
Pro spojení úkrytu s vnějším světem nebo s jinými částmi úkrytu lze využít polního telefonu TP-25. K zajištění bezproblémového vedení doporučuji zakoupit originální jednožilový odolný kabel (zde). Jelikož se baterie do tohoto přístroje nevyrábí, postačí k napíjení upravit obyčejnou 1,5 V baterii typu AA (tužková) pomocí dvou drátků a lepící pásky.
Podrobný popis, funkce a kontrola jsou popsány zde.
Polní telefon TP-25 koupíte zde za 298 Kč.

Štěstí přeje připraveným
Survive-Ability © 2008 - 2018