 |
Prostředky individuální ochrany |
Užitečné věci |
|
|
Kromě typizovaných prostředků individuální ochrany je třeba, aby si občané dovedli v případě potřeby zhotovit a použít improvizované prostředky z materiálů, které jsou běžně po ruce.
V každém případě je nutno si uvědomit že improvizovaná ochrana dýchacích cest před bojovými chemickými látkami neexistuje a není ji možno zajistit žádnými improvizovanými prostředky! Budeme-li tedy hovořit o improvizované ochraně dýchacích cest, půjde jen o improvizovanou ochranu před radioaktivním prachem a bojovými biologickými prostředky. Kromě toho je nutné zabezečit ochranu ostatního povrchu těla, a to hlavy, těla, rukou a nohou.
Při použití improvizované ochrany je třeba dbát následujících zásad :
- celý povrch musí být zakryt, žádné místo nesmí zůstat nepokryté;
- všechny ochranné prostředky je nutno co nejlépe utěsnit;
- k dosažení vyšších ochranných účinků kombinovat více ochranných prostředků v několika vrstvách.
Ochrana těla
K ochraně těla lze použít různé gumové nebo impregnované pláště do deště, pláštěnky z PVC, kožené kabáty, šusťákové sportovní soupravy, kombinézy a podobné části oblečení, pokud možno takové, které jsou neporézní, nepromokavé a ohebné. Improvizovaná ochrana povrchu těla má však různou ochrannou schopnost, která je omezená. Např. pláštěnka z PVC chrání před pronikáním kapek yperitu maximálně 20 minut, pláštěnka z polyetylénu do 30 minut a plášť z pogumovaného textilu cca do 60 minut.
Použité ochranné oděvy je nutné dostatečně utěsnit u krku, rukávů a nohavic. U krku lze k utěsnění použít šálu nebo šátek, který omotáme přes zvednutý límec. Bundu je nutné utěsnit v pase, nejlépe pomocí opasku či řemene. Netěsné zapínání a různé nežádoucí trhliny v oděvu je nutné přelepit lepicí páskou. Ke všem ochranným oděvům je vhodné použít pláštěnku nebo plášť do deště. Tyto se utěsňují u krku, na koncích rukávů i v pase, pokud jsou z pogumované nebo vrstvené tkaniny musí být pogumovaná strana zvenčí. V případě, že nemáme pláštěnku k dispozici, můžeme ji nahradit přikrývkou, prostěradlem, celtou, dekou či plachtou, kterou přehodíme přes hlavu a zabalíme se do ní.
Nezapomeňte impregnovaný oděv chrání lépe! viz.
Impregnace
Ochrana hlavy, očí a uší
K ochraně hlavy se doporučuje použít čepice, šátky a šály, přes které je vhodné převléci kapuci případně nasadit ochranné přilby (motocyklové, pracovní ochranné přilby, cyklistické, lyžařské atd.), které takto chrání i před padajícími předměty.
Oči nejlépe ochráníme brýlemi uzavřeného typu (potápěčské, plavecké, lyžařské a motocyklové u kterých je třeba přelepit větrací průduchy lepicí páskou), v případěže nemáme takové brýle k dispozici, lze oči chránit přetažením průhledného plastového sáčku pres hlavu a jeho stažením provázkem nebo gumičkou v úrovni lícních kostí.
Do uší se vsune smotek vaty, tím se zabrání kontaminaci uší.
Ochrana rukou a nohou
K improvizované ochraně rukou a nohou se nejlépe hodí gumové holínky, galoše nebo přezůvky, gumové rukavice, kusy impregnovaného plátna, sáčky z polyetylénu a vhodné výrobky z jiných plastických hmot. Všechny mají opět jen časově omezenou odolnost a propustnost vůči chemickým látkám.
Tak například k ochraně nohou se při absenci gumových holinek hodí igelitová plena nebo impregnované plátno o velikosti cca 60x60 cm, které se rosprostře do kosočtverce. Na ni se položí obutá noha s vykasanou nohavicí. Potom se přehne přední roh přes špičku boty, urovná a po stranách podloží pod botu. Pak se zvedne zadní část pleny, na to obě postranní části a vše se uváže k noze motouzem. K zesílení nášlapné části je účelné použít např. celtovinu apod., která se složí do tvaru podešve a podloží pod nohu s plenou. Celek se opět převáže motouzem. Je to výhodnější, než vkládat vložku přímo do pleny, poněvadž plena se dříve prošlape a tím ztrácí svoji ochrannou hodnotu. Nakonec se přes takto chráněnou nohu přetáhne nohavice. Nebo lze použít pytel na odpadky jako ochranný návlek, gumičkou nebo motouzem pytel přivážeme k noze v místě nad a pod kolenem. Zesílení nášlapné části provedeme jako u pleny.
Obdobně je možno přistoupit i k ochraně rukou, pokud nemáme k dispozici kožené nebo gumové rukavice. K improvizované ochraně rukou je možné použít např. jednoho nebo dvou vložených igelitových sáčků nebo sáčků z tvrdších plastických folií, které se v zápěstí pevně uváží provázkem nebo gumičkou. I v tomto případě se musí rukáv přetáhnout nakonec přes chráněnou ruku a opět zajistit gumičkou nebo provázkem.
Ochrana dýchacích cest
Ochranu dýchacích cest lze uskutečnit různými druhy ochranných roušek.
Ochranná rouška OR-1 je z hlediska dlouhodobého používání prostředek jednorázového použití. Je proto žádoucí, aby si ji každý občan dovedl zhotovit sám dle příslušného návodu (návod i se střihovým vzorem vyšel v občasníku
1/1 červen a červenec 2014)
Zdravotnická rouška se vyrobí z gázy nebo plátna o veikosti 110x150 cm tak, že do středu tohoto obdélníku se položí vrstva navlhčené vaty, gázy nebo měkkého plátna o velikosti 25x15 cm a tloušťce 2 cm. Zbývající šířka gázy se přehne přes vatu, popřípadě zašije. Oba konce gázy se rozstřihnou po délce až po vrstvu vaty a těmito páskami se rouška upevní na obličej (horní páska se zaváže v týlu, dolní přes temeno). Je třeba, aby rouška zakryla ústa a nos až k očím. Neutěsněný prostor po obou stranách nosu se vypní kousky vaty.
Rouška z punčochy se vyrábí z gázy a dámské punčochy. Gázu o rozměrech 20x30 cm přeložíme jednou po délce a dvakrát po šířc, čímž se vytvoří balíčeko rozměrech asi 10x10 cm. Ten se vloží do nepoškozené dámské punčochy tak, aby ležel přibližně uprotřed punčochy. Pak se punčocha po obou stranách balíčku zaváže a upevní na obličej podobně jako u příkladu zdravotnické roušky.
Rouška z klobouku je na výrobu trochu složitější, avšak je běžně proveditelná. Použije se starší a nepoškozený plstěný klobouk. Klobouková a potní stuha se od klobouku oddělí a všechny nitě se vytahají. Pak se klobouk vypere ve vlažné vodě s menším množstvím pracích prostředků, vymáchá se v čisté vodě, vyždímá a usuší. Při sušení je výhodné jej napnout na vhodný hrnec nebo podobný předmět. Celý okraj klobouku se odstřihne, takže zůstane jen hlavová část. Takto upravený klobouk se ppřiloží na tvář, aby jeho okraj sahal přes čelo, lícní kosti až po bradu. Nyní se označí přesná poloha očí (špičkami prstů zabarvenými moukou, křídou, klouzkem apod. se označí z vnější strany kontury očí). Nůžkami se pak vystřihnou v těchto místech dva kulaté otvory o průměru 40 mm. Pak se vytřihnou dva stejné asi 15 mm plstěné kroužky zestejného materiálu o vnitřním průměru 40 mm. Ty se přišijí na vystřihnuté oční otvory tak, aby šev byl kolem 10 mm od kraje očního otvoru. Tím vzniknou na očních otvorech malé kapsy, do nichž se mohou vložit zorníky ze skla, celofánu, obalu na legitimaci nebo jiného vhodného průhledného materiálu. Takto zhotovené zorníky se mohou oblepit leukoplastí, izolační páskou nebo lepidlem nerozpustným ve vodě. Do středu okraje klobouku (nad čelem) se přišije gumotextilní pásek, na jehož konci se uváže smyčka. Po obou stranách klobouku se přišijí stejné gumotextilní pásky, které se protáhnou smyčkou na dříve přišitém hlavovém pásku. Zorníky zevnitř natřeme slabou vrstvou mýdla, glycerinu, glycerinového mýdla apod. a tak zabráníme jejich zamlžení.
Tato ochraná rouška chrání proti prachu a nasazuje se takto:
Podrží se před obličejem, brada se vsune do roušky a gumové pásky se přetáhnou přes hlavu. Přitom je nutno temenní pásek stáhnout co nejvíce do týlu. Postranní tkanice se vede po obou stranách hlavy a za ušima. Na čele, na obou tvářích a pod bradou musí rouška pevně, bez jakýchkoli záhybů přiléhat co nejblíže k celému obličeji.
Mokrá rouška se vyrobí z pruhu froté ručníku a šály. Pruh z froté tkaniny 75x25 cm se namočí do impregnantu dle požadované ochrany (požár, únik průmyslových chemických látek), jemně vyždímá a pětkrát po délce složí. Takovýto balíček přiložíme přes nos a ústa a pevně převážeme šálou nebo jiných suchým pruhem textilu. Případná volná místa okolo nosu utěsníme mokrou vatou.
Impregnanty:
impregnant pro amoniak : 100g kyseliny citrónové (v tomto balení běžně prodávána v obchodní síti) nebo 6 polévkových lžic vsyp do 1 litru vody a důkladně rozmíchej; v případě, že není k dispozici kyselina citrónová, je možné jako impregnant použít potraviny, které kyselinu citrónovou obsahují - džusy, citrónová šťáva atd.
impregnant pro oxid siřičitý : 50 g jedlé sody (zažívací soda - soda bikarbona) nebo 5 polévkových lžic vsyp do 1 litru vody.
impregnant pro chlór : 50 g jedlé sody (zažívací soda - soda bikarbona) nebo 5 polévkových lžic vsyp do 1 litru vody.
impregnant pro kouř : 1 litr vody.
Impregnace
Oděv impregnujeme tak, že jej na 5 minut ponoříme za stálého míchání do horké emulze, kterou jsme si připravili rozvařením 0,5 Kg strouhaného mýdla v 5 l vody a poté rozmícháním 0,2 l jedlého rostlinného oleje.
Skladování PIO
Pro zajištení použitelnosti PIO (prostředků individuální ochrany) i po dlouhé době, musíme vědět jak o tyto prostředky pečovat a správně je skladovat.
Teplota skladovacího prostoru (skříň, místnost atd...) by se měla pohybovat od 10°C do 25°C a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 50%-80%. Skladovací prostor by měl být od topných těles a zdrojů sálavého tepla vzdálený minimálně 100cm. Měl by dále umožnit skladování materiálu bez kontaktu se stěnami, stropem a podlahou a zajistit co nejmenší možný přístup prachu k PIO. Je zakázáno skladovat PIO blízko organických rozpouštědel, pohonných hmot a maziv, desinfekčních prostředků, anorganických kyselin, alkalických hydroxidů a jiných agresivních látek, dále je zakázáno skladovat PIO blízko elektrických strojů a zařízeních při jejichž provozu vzniká jiskřením ozon.
- PIO musíme nejméně jadnou za měsíc provětrat, prohlédnout podle potřeby naklouzkovat a opět uložit. Nesmíme je skladovat ve větších vrstvách na sobě.
- PIO skladujeme v původních obalech, přičemž dětské ochranné vaky se skladují nejvíce v pěti vrstvách na sobě.
- Pokud skladování PIO v původních obalech není možné, skladujeme je:
a) ochranné masky zkompletizované v brašnách, uložené kolmo v jedné vrstvě v regálu
b) dětské ochranné vaky na regálu, chráněné proti prachu překrytím folií
- Zdravotnické prostředky jednotlivce (ZPJ-80) skladujeme tak, aby barevná tečka na jejich obale směřovala vzhůru.
- Přístroje skladujeme v původních obalech, s přiloženou dokumentací, vypnuté a s vyndanými zdroji
- Filtry skladujeme v bednách nebo kartonových krabicích, jednotlivě zabalené do voskovaného papíru a vlnité lepenky.
Individuální balíček speciální očisty vzor 13
IBSO-13 se vyrábí svépomocí. Princip fungování IBSO-13 je v mechanickém odstranění OL při zasažení mlhou nebo kapkami, pomocí prostého vsakování. Při zasažení RL a BBL se člověk desinfikuje a poté umyje mýdlem. Konečná cena při výrobě jednoho kusu je 45,– Při výrobě 20 kusů jsou náklady na jeden kus 32,25 Kč.
Pomůcky:
nůžky, sešívačka, lepidlo, psací potřeby
Materiál na výrobu jednoho kusu:
bakelitový obal od IPB… 5,– (jsou dva druhy, černý nebo hnědý)
bílá školní křída… 2,–
40% vodka 0,04l… 20,–
mýdlo „hotelové“ (obyč. mýdlo porcujeme na 4 díly => jeden díl na jedno IBSO-13)… 5,–
obinadlo sterilní 8×5cm (jedno obinadlo vydrží na čtyři IBSO-13)… 11,–
vytištěné obaly a návod… 2,– (k dispozici
zde)
Výroba:
Obal od IPB důkladně umyjeme a zbavíme původního polepu. Vystřihneme návod a nalepíme na místo původního.
Z lahvičky vodky sundáme původní etiketu a nahradíme novou. Vytvoříme si 2 sáčky na křídový prach, slepíme do tubusu a spodní stranu zalepíme, zajistíme sešívací sponou. Rozdrtíme dvě křídy na jemný prach a nasypeme do sáčků, ty důkladně uzavřeme ohnutím a sešijeme sešívačkou.
Rozbalíme obinadlo a ustřihneme asi 10 kusů po 20 cm.
Z takto vystřižených pruhů složíme tampony.
Do nově polepeného obalu IPB vložíme lahvičku, 2 obaly s práškem, mýdlo a gázové přířezy.
Krabičku uzavřeme a na obalu vyznačíme fixem nebo propisovací tužkou datum vzniku.
Při nemožnosti koupě obalu od IPB lze vyrobit obal na IBSO-13 z vlnité lepenky tloušťky 2mm.
Díky skenu rozloženého faciometru od uživatele "Roman" bylo možné připravit pro vás k vytištění dva faciometry pro celkem 5 druhů masek. Po vytištění a vystřižení doporučuji podlepit kartonem a jako spojovací čep použít sedlářský nýt.
První faciometr měří velikosti pro tři masky (CM-4, CM-3, DM-1). Na první stupnici od 3 do 5 se měří velikost pro ochrannou masku CM-4. Druhá stupnice od 0 do 2 určuje velikost pro dětskou masku DM-1 (totožné velikosti jako PDF-D), od 3 do 6 slouží stupnice k vyměření velikosti pro masku CM-3.
Druhý faciometr měří velikosti pro masku M10m a roušku OR-1. První stupnice ukazuje velikost pro ochrannou masku M-10m. Druhá stupnice slouží k určení velikosti ochranné roušky OR-1
Faciometry jsou k vytištění
zde a
zde. V případě naměření rozhraní velikostí, doporučuje se pro úzké obličeje velikost menší, pro široké obličeje větší.
Papírový kelímek
Jednoduchý návod jak lze vyrobit kelímek z papíru. Ten vám může sloužit jako nádoba na pití na 1 až 2 použití či jako nádoba pro uskladnění a přenos lehké potravy.
Tak jak na to :
 | Vezmeme si čtverec papíru a přehneme ho v jeho polovině jako na obrázku. |  | Poté si vzniklý trojúhelník natočíme odvěsnou směrem k sobě. |
 | A přiložíme jeho pravý roh tak aby se vrchol rohu dotýkal strany protilehlé. |  | Přiložíme k němu jeden vrchol trojúhelníku. |
 | Opakujeme akci č.3 na druhé straně. |  | Opakujeme akci č.4 na druhé straně. |
 | Teď máme hotovo. |  | Zatlačením na boky kelímek otevřeme. |
Dekontaminační činidlo
Pro dezinfekci ochranných obleků kontaminovaných bakteriemi nebo viry se používá 1 až 3% roztok chlornanu sodného (SAVO), který se nechá působit minimálně 10 minut, nebo Chloramin B ve formě 2% roztoku, nechá se působit 20 minut.Pro dezinfekci ochranných obleků kontaminovaných sporami antraxu se používá 0,5% roztok Persterilu (účinkuje rovněž na bakterie a viry). Dezinfekce pokožky se provádí Jodisolem (ničí bakterie i viry). Aplikuje se neředěný, poté se nechá zaschnout. Použít lze rovněž Persteril v koncentraci 0,2 %. K dezinfekci povrchu a terénu se používá chlorové vápno (sypat) nebo 1 až 3% roztok přípravku SAVO. Pokožka se omývá mýdlem s dezinfekčním účinkem, oči se vyplachují borovou vodou.
Chlorové vápno
Vodný roztok se připravuje přidáním dvou dílů chlorového vápna k 5 dílům vody. Vzniklá suspenze se musí důkladně míchat po dobu 20-30 minut. Potom se nechá ustát. K odmoření se používají čiré, nebo málo zkalené roztoky. Používá se k odmořování kovových , pryžových a dřevěných materiálů zamořených látkami typu "V", yperitem, sarinem. Někdy se používá i ve formě chlorové kaše.
Ochrana před EMP (EMI)
Jistě si již každý z vás položil otázku: "Vím jak mám chránit sebe, ale jak mám chránit přístroje?". Na tuto otázku je mnoho řešení, uvedu to nejlevnější, nejjednodušší a nejefektivnější variantu. Nejdříve se však zamysleme jaké přístroje potřebují chránit a jaké ne. Jakákoliv elektronika (pokud nepoužívá elektronky) je velmi citlivá k EMP, někdy je ochrana jednoduchá (žehlička, varná konev...) někdy zas tak jednoduchá není (počítače, mobilní telefony...).
Například žehličku či varnou konev ochráníte pouhým vytažením ze zásuvky. Počítače, rádia, mobilní telefony, vysílačky atd... už musíte chránit lépe. Kupte si skříňku z ocelového plechu, dovnitř škříňky dejte nevodivý materiál (třeba linoleum), zvenčí skříňky VODIVĚ upevněte ocelový drát či kabel který připevníte k referenčnímu bodu (třeba topení). Dovnitř dejte vypnuté přístroje s vyndanými bateriemi. U vysílaček a radiostanic nezapomeňte vypojit přístroj od antény a anténu uzemnit, poté přístroj dejte do skříňky.
Hrneček z plechovky
Z plechovky od konzervy se dá udělat velmi stylový a hlavně praktický hrneček.
Potřebujeme:
vymytou plechovku (ne od piva)
kombinačky
5 minut času
Postup:
Už při otvírání konzervy si dáváme pozor a víčko nevylamujeme. Je dobré ponechat víčko spojené se zbytkem plechovky alespoň centimetrovým kouskem plechu (doporučeno 2 cm). Kombinačkami ohneme strany víčka a ze vzniklého plátku vytvarujeme ohnutím ouško hrnečku. Ostré hrany a vnitřek plechovky ztlačíme kleštěmi.
Jak jistě víte, hodinky s ručičkami lze použít k přibližnému stanovení směru podle slunce.
 | Na severní polokouli natočte hodinky malou ručičkou ke slunci. Směr k jihu najdete rozpůlením úhlu mezi malou ručičkou a dvanáctkou. |  | Na jižní polokouli natočte ciferník hodinek ke slunci dvanáctkou a rozpůlením úhlu mezi ní a malou ručičkou získáte sever. |
Chodidla nesou váhu těla i nákladu, který jste si naložili. Je třeba je nejen navyknout na nové boty při jejich rozcházení, ale též o ně i během výprav pečovat. Udržujte je v čistotě, myjte si je alespoň jednou denně (je-li to možné) a ošetřte je zásypem. Dlouhý pochod unaví svaly a kosti chodidla a masáž na konci dne jim velmi prospěje. Masáž provedete uchopením chodidla oběma rukama a palci je promasírujte.
Získávání vody
V oblasti zamořené radioaktivním spadem, mohou být zamořeny dostupné vodní zdroje. Proto vyčkejte minimálně 48 hodin před pitím jakékoliv vody (kromě té kterou máte předem připravenu v úkrytu) tím umožníte rozklad radioaktivních částic. Vybráním bezpečného zdroje vody snížíte možnost přijímání škodlivého množství radioaktivity. Vaší volbu ve vybírání zdroje vody budou ovlivňovat faktory jako je směr větru, usazeniny, srážky. Vaším bezpečným zdrojem vody je voda ze zřídel, pramenů, nebo jiných podzemních zdrojů, které procházejí přirozeným filtrováním. Tato voda bude bezpečná na pití, ale budete muset učinit opatření proti bakteriím ve vodě. Bezpečným zdrojem vody je také sníh odebraný během radioaktivního spadu minimálně 30 centimetrů podpovrchem (optimálně 60 cm). Voda z potoků a řek bude v důsledku zředění poměrně zbavená radioaktivního spadu v několika dnech po poslední jaderné explozi. Pokud je to možné, takovouto vodu před pitím filtrujte, abyste ji zbavili radioaktivních částic. Nejlepší filtrovací metodou je vykopat usazovací jámu, nebo prosakovací nádrž na břehu vodního zdroje. Voda bude prosakovat do díry přes půdu ležící mezi dírou a vodním tokem. Hlína účinkuje jako filtr, který odstraní částice radioaktivního spadu rozptýlené ve vodě vodního toku. Tato metoda může odstranit z vody až 99 % radioaktivity. Abyste zabránili dalšímu znečištění, musíte díru zakrýt. Jako další opatření proti nákaze, dezinfikujte všechnu vodu dezinfekčními tabletami, nebo jí převařujte.
Štěstí přeje připraveným
Survive-Ability © 2008 - 2018